• 11.03.13, 12:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Loome puu- ja köögiviljabörsi 

Loome Eesti puu- ja köögiviljakasvatajatele internetis oksjoniportaali, paneb ette Bambona Tartu lao juhataja Uno Kiviväli.
Aastaid puu- ja köögiviljadega tegelenud inimesena tean, et Eesti talunikud kasvatavad kõike, mis meie maal kasvab: peale tavapärase kartuli, mugulsibula, kapsa, kurgi, porgandi ja küüslaugu ka näiteks brokkolit, lillkapsast ja porrut. Rääkimata õuntest, ploomidest, kirssidest, sõstardest, maasikatest jne.
Seega: head kaupa meil on, kuid puudub hea koht oma toodangu müügiks. Igal sügisel on Peipsi-äärsed sibulakasvatajad hädas saagi müümisega: ostjaid oleks, aga ostjatel ei ole infot, kes müüb, kus müüb, millal müüb ja mis hinnaga müüb.
Eesti talunike interneti puu- ja köögiviljabörs töötaks enam-vähem samadel põhimõtetel nagu tuntud oksjoniportaalid eBay.com ja osta.ee. Tootja paneb sinna kaubapakkumise üles, näiteks 10 kilo küüslauku, lisab alghinna ning hakkab pakkumisi ootama. Kui pakkumiste tegemise aeg lõpeb, korraldab tootja kõrgeimat hinda pakkunud huvilisele kauba viimise soovitud kohale.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Veebikaamera kaudu ostja näeb kaupa, mida ta ostab, reaalajas. Loomulikult tuleb mõelda sellele, kuidas petturid eemal hoida. Aga selle vastu leiab rohtu – Eesti on tuntud IT-inimeste nutikuse poolest.
Esialgu võiks Eesti talunike oksjoniportaalis pakkuda puu- ja köögivilja. Kui portaal hästi tööle hakkab, võiksid seal kaubelda ka teravilja-, piima- ja lihatootjad. Müüa ja osta võiks seal ka põllutööriistu ja -masinaid. Nii saaks sellest oksjoniportaalist kauplemiskoht kõigile inimestele ja firmadele, kes tegelevad põllumajandusega.
Portaal peab olema mitmes keeles, sest siis saavad seal kaubelda ka Eestis elavad välismaalased (keda on hulgi, söögikohtades töötab väga palju välismaalastest kokki) ning ka siit kaugemal elavad inimesed. Alustada võiks eesti-, vene- ja ingliskeelse portaaliga, hiljem lisada soome ja saksa keel.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursil “Edukas Eesti”.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele