Keskkonnainspektsioon tuletab möödunud nädalal Haapsalus aset leidnud juhtumit silmas pidades kõigile meelde, et looduskaitseseaduse järgi on linnupesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine keelatud.
Möödunud nädala lõpus sai Haapsalu kordon teate, et Topu sadama läheduses merel on kaks isikut kummipaadiga, kes arvatavasti korjavad lindude mune. Kordoni ametnikud andsid teate edasi Keskkonnainspektsiooni kohalikule büroole.
Kontrollimisel selgus, et paadis oli kaks Läänemaa meest, kes olid korjanud linnupesadest kokku 314 muna. Keskkonnainspektsioon konfiskeeris linnumunad ja alustas juhtumiga seoses väärteomenetlust.
Eksperdi hinnangul oli tegemist üheksa erineva linnuliigi munadega, millest enamik ehk 176 muna pärinesid naerukajakate pesadest. Kaitsealuste linnuliikide mune nende hulgas ei leidunud, kuid sellest hoolimata tuli keskkonnakahju suuruseks 1760 eurot.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Meeste selgituse kohaselt ei olnud nad seadusepiirangutest teadlikud ega osanud oma tegu seaduserikkumisena käsitleda. Pärast järelemõtlemist kahetsesid nad tehtut.
Looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtliku hävitamise ja kahjustamise või pesade kõrvaldamise eest näeb seadus ette rahatrahvi kuni 150 trahviühikut. Lisaks tuleb hüvitada keskkonnale tekitatud kahju.
Kevadel tuleb matkajatel ja looduses liikujatel ka meeles pidada, et paljudel laidudel, rahudel ja väikesaartel on lindude pesitsusrahu silmas pidades kehtestatud liikumiskeeld.
Seotud lood
Iga hooaeg on ainulaadne ja toob endaga kaasa uusi väljakutseid. Edukaks hooajaks on olulised põllumehe otsused, investeeringud, riskid, tulemused ja saak. Milliste omadustega DEKALBi sorte eelistada, et saak oleks viljakas ja võimas?