Eesmärk ikka selles, et näidata reaalselt põllul neid erinevusi, mida võimaldavad uusimad kaasaaegsed tehnoloogiad, sordid, väetised, taimekaitse ja palju muud. Osalevate firmade ja asutuste arv on järjest kasvanud. Näitlikud demod on rajanud ka nõuandeteenistus jt. põllumehi koolitavad asutused. Viljandi KK muldi tulevad iseloomustama Maaülikooli mullaspetsialistid.
Põllumajandusuuringute Keskuse Viljandi KK juhataja Toivo Lauk: „Lisaks riiklikule sordivõrdlusele on Viljeluspäeva külastajatele rajatud 340 katselappi. Eelmise aasta sügisel rajati kõige rohkem talirapsi ja talinisu lappe. Näha saab ka talirukist ja talitritikalet. Taliraps on Viljandis talvitunud hästi ja taliteraviljad rahuldavalt. Mai keskpaigas tehti viimastele taliteravilja umbrohutõrje erinevate preparaatidega ning kuu lõpus on juba näha suured erinevused umbrohtumuse osas. Kevadkülviga alustati mai alguses ja hilise kevade tõttu jäi kõikide liikide külviaeg lühikese aja sisse. Rohkem saab näha suvirapsi, suviteravilju ja maisi, lisaks heintaimed, hernes, lupiin, põlduba jne.
Loodame, et Viljeluspäevadele Viljandisse tuleb palju põllumehi, kes saavad rohket infot uute sortide, taimekaitsevahendite, väetiste ja masinate kohta.“
Taimekasvatuse uudistele lisaks on igal aastal Viljeluspäevadel näidatud ka põllumajandusmasinate töödemonstratsioone. EMV instituudi teadurite kommenteerimisel ja hindamisel on näidatud erinevatel aastatel taimekaitsepritse, silotehnikat, külvitehnikat, mullaharimismasinaid jne. Esmakordselt Eestis saab seekord näha enamlevinud mineraalväetiste külvikute töödemonstratsioone.
Mineraalväetisel on põllumajandustootmises suur tähtsus: nende abil tagatakse taimedele vajalik toitainetekooslus mullas. Kuid parimgi väetis on kasutu, kui see ei satu ühtlaselt ettenähtud kohale.
EMVI PTTO juhataja Taavi Võsa: „Nii väetiste kasvuaegseks kui külvieelseks laotamiseks kasutatavad seadmed - mineraalväetiselaoturid, esinevad õige erineva kuju, värvi ja suurusega. Erinevatel tootjatel on erinev arusaam laotamiseks kasutatavate tehniliste lahenduste sobivusest. Kuid kõigi ühiseks omaduseks on laotatava materjali täpne andmine ettenähtud pinnale. PMK Viljandi katsekeskuse põldudel peetaval Viljeluspäevad 2013 masinademol on võimalik kõigil huvilistel näha 15 erineva masina tööd veendumaks tulemuse headuses. Laotustulemuse iseloomustamiseks määratavad laotusühtlikkust EMVI PTTO teadurid.“
Eestis müüb väetisekülvikuid ligikaudu 20 erinevat firmat. Viljeluspäevadel on esindatud Eestis enamlevinud tootjad ja kaubamärgid. Lisaks väetiste laotustööd demonstreerivatele masinatele on näha ka seisvaid masinaid ja konsulteerida tehnika spetsialistidega.
Vaata täpsemalt osalevaid firmasid ja masinamarke:
Loe lisa: http://www.viljeluspaevad.ee/