Sojaoa ja maisi hinnad languses

Sojaoa ja maisi hinnad on langenud maailmaturul 26% võrreldes 2012. aasta rekordhinnaga. Seakasvatajad loodavad hinnalangusest leevendust kahjumlikule ärile, lihatöösturid tavatarbijale hinnalangust tulemas ei näe.

Seakasvatusega tegelev Tamme Kuivatid ASi juhatuse liige Margus Pleksner näeb hinnalanguses positiivset mõju, kuna sisendihinnad on pikemat aega kõrged olnud. "Kaupleme jooksevhindades, teravilja toodame ise, aga sojahinna langust tunnetame küll. See ei ole veel kakskümmend protsenti, aga on näha, et alaneb. Tänaseks on hind langenud 506 eurolt tonni kohta 495 eurole tonni kohta, mis on 2,2%. See on igal juhul positiivne, sest hind püsis väga kõrgel," sõnas Pleksner.

Samas on ta skeptiline tavatarbijani jõudva hinnalanguse osas. "Viimastel päevadel on olnud infot, et lihahind on kauplustes tõusnud. Aga kokkuostu hinnad on vastupidi madalseisus praegu," märkis ta.

Surve hinnale on lihatööstuste poolt tema sõnul sellepärast, et toimub ületootmine. "Praegu on ju seakasvatus puhtalt kahjumis äri ja natukenegi saab leevendust sellele olukorrale. Üritame seda piiri taha müüa ja hinnasurve on lihakombinaatide poolt väga suur. Kokkuostuhind on meie jaoks madalseisus," kinnitas Pleksner.

Rakvere Lihakombinaadi juhi Teet Soormi sõnul avaldub sojahinna langus maailmaturul kohalikule sea ja linnukasvatusele mõju läbi söödaretsepti hindade languse.

"Kuna sea- ja linnukasvatustsükkel on pikaajaline ja soja osakaal söödaretseptides väikese osakaaluga, siis selle mõju looma ja linnutootmisomahinna kukkumisele on aeglane," sõnas ta.

Lihahinnad ei ole samas Soormi ütlusel otseses seoses sea- ja linnukasvatuse tootmisomahindadega, sest liha tarbjahindu mõjutab Eesti ja Euroopa turul peamiselt pakkumise ja nõudluse vahekord.

Osale arutelus

  • Joosep Laik

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised