Autor: Marta Jaakson • 16. detsember 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rapla Dairy pankrot leidis lõpu

Juba ligi kümme aastat menetletud piimakombinaadi Rapla Dairy pankrotiasi lõpetati, üles jäi 437 võlanõuet kogusummas üle 7,8 miljoni euro, pankrotihaldurid teenisid ligi 300 000 eurot.

“Kui me ei oleks rahul, siis me oleksime vaidlustanud,” ütles pankrotihaldur Peeter Allikvere tasu suuruse kohta. Kümneaastase töö eest teenisid haldurid 292 513 eurot.

Allikvere sõnul arvestasid haldurid juba menetluse alguses, et tuleb pikem menetlus, ning leppisid pankrotitoimkonna algselt määratud töötasuga. “See on sisuliselt ligilähedane minimaaltasule. See töömaht oli väga suur, pluss kõik need kohtuvaidlused,” nentis Allikvere.

Kohtuasjad peatasid hoogu. Rapla Dairy pankrotimenetlust venitas kaks kohtuvaidlust. Esiteks ­Allikvere viidatud kriminaalmenetlus süüdistuses, et ettevõtte peadirektor Mohammed Yaqub Haidary õhutas pearaamatupidajat esitama maksudeklaratsioonis valeandmeid.

Harju maakohtu 3. märtsi 2011. aasta otsusega tunnistati Haidary süüdi ning talle mõisteti karistuseks neli aastat vangistust.

Teine, tsiviilvaidlus oli samuti Haidaryga seotud. Nimelt kasutas Haidary Rapla Dairy krediitkaarte isiklike teenuste ja kaupade ostuks. Kaarte kasutas ka Haidary abikaasa Iryna Haidary, kes sai tulu 865 662 krooni.

Allikvere selgitas, et pankrot jõudis ettevõtte õuele ikka seetõttu, et ei suudetud võlgu tasuda. Suurimad võlad olid liisingufirmade ja piimatarnijate ees.

“Võlg on kajastatud ja unustatud”. Rahuldamata nõuete hulgast suurim kuulub Rapla Dairy aktsionärile Leonarda Investile, kes kaotas 3,44 miljonit eurot. Leonarda Investi omanik on Andrei Žukov, kes on ka Äripanga suuromanik ja juhatuse liige.

Žukovit esindab Eestis advokaadibüroo Laus & Partnerid vandeadvokaat Madis Kiisa, kelle sõnul on kolme ja poole miljoni suurune nõue juba ammu kahjumina kajastatud ja unustatud. “Leonardal ei ole selle vastu midagi, sest vara on ammu müüdud parimal võimalikul moel. Leonarda ei suhtu sellesse kuidagi, see on asjade paratamatu käik,” lausus Kiisa, kes oli ka pankrotitoimkonna liige. 

Ka advokaadibüroo Laus & Partnerid ise oli võla­nõudjate hulgas. Kiisa sõnul on ka advokaadi­büroo viie tuhande euro suurune nõue ammu unustatud. “Ma ei mäleta enam neid nüansse, sest aktiivne tegevus toimus nelja esimese aasta jooksul,” nentis Kiisa.

Eelmisel neljapäeval teatas Pärnu maakohtu Rapla kohtumaja Rapla Dairy pankrotimenetluse lõpetamisest. Rapla Dairy pankrotipesas jäi nõue rahuldamata 437 inimesel ja ettevõttel, kelle hulgas oli hulk põllumajandusettevõtteid. Kokku oli rahuldamata nõudeid 7 844 133,66 euro ulatuses.

Võlgnik Rapla Dairy võib Tallinna ringkonnakohtule esitada 15 päeva jooksul lõpparuandele vastuväite.

Haidary – ettevõtjast tagaotsitavaks

Mohammed Yaqub Haidary alustas Eestis äri 1990. aastate keskel. Talle kuuluv Lacto võttis rendile pankrotiohus Rapla piimakombinaadi, mille territooriumile rajati 1998. aastal Eesti moodsaim piimapulbritööstus, mis läks maksma ligi 200 miljonit krooni.

Ehituseks ja sisseseadeks laenas raha Hansapank.

Poliitikud hindasid Haidaryt kõrgelt. 2002. aasta lõpus soovis valitsus anda Haidaryle Eesti kodakondsuse. Tema eriteeneks peeti piimatööstuse rajamist Raplasse ning 10 miljoni krooni investeerimist Saku valla elamuehitusse, mis osutus Haidary isiklikuks majaks.

Rapla Dairy pankrotistus 2003. aasta algul. Koos piimaäri untsuminekuga algas kohtus ka perekond Haidary lahutusprotsess.

Pankrotihaldurid kahtlustasid tookord, et paar vaid etendas kohtus omavahelist tüli. Selle tegelikuks eesmärgiks peeti vara pankrotipesast välja kantimist.

Haidary ärid kiskusid kiiva pärast seda, kui tuli ilmsiks, et Lacto müüs äripartneritele Eesti toodangu pähe imporditud ja kohapeal ümber pakendatud kaupa.

Et kahjunõuetest ja pankrotist pääseda, kantisid Haidary ning Hansapank Lacto vara aktsiaseltsi Rapla Dairy.

Mis on mis

Rahuldamata jäi sadu võlanõudeid

Tunnustatud ja rahuldamata jäänud suurimad nõuded, eurodes

Leonarda Invest AS 3 444 509,27Hansa Capital AS 389 870,51Kabala Agro OÜ 302 146,64Peetri Põld ja Piim AS 293 193,43Promineks (pankrotis) AS 287 357,54Tammsaare OÜ 182 590,73

AS Rapla Dairy asutati 2000. aastal.

1. augustist 2001 kuni 15. jaanuarini 2003 töötas AS Rapla Dairy peadirektori ametikohal afgaani rahvusest Mohammed Yaqub Haidary, kes süüdistuse järgi kihutas pearaamatupidajat maksudeklaratsioonides valeandmeid esitama ning kasutas koos abikaasaga ettevõtte krediitkaarte enda otstarbeks.

Harju maakohtu 3. märtsi 2011. aasta otsusega tunnistati rahvusvaheliselt tagaotsitav Haidary süüdi ja talle mõisteti liitkaristuseks neli aastat vangistust.

15. jaanuaril 2003 kuulutas Rapla maakohus välja Rapla Dairy pankroti.

12. detsembril 2013 kuulutas Rapla maakohus välja ASi Rapla Dairy pankroti lõpetamise.

Allikas: Äripäev

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960