Eesti vaatab tõsiselt üle Venemaa veterinaarameti Rosselhoznadzori poolt piimatööstuste ja järelevalve kohta tehtud ettepanekud, et võimalikult kiiresti avada eksport Tolliliitu, ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder täna kohtumisel Eesti Piimaliitu kuuluvate piimatööstuste juhtidega.
„Eesti ettevõtetel on soov võimalikult kiiresti Venemaa esitatud auditile reageerida ja turg avada,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Toiduohutuses on Tolliliidu ja Euroopa Liidu nõuded kohati erinevad ning see ongi praeguse olukorra põhisisu. Eesti piimatööstuste toodangu kvaliteet on endiselt väga kõrge ja sellele polnud ka Tolliliidul etteheiteid.“
Seeder märkis, et riik ja Eesti piimatöötlejad saavad teha Tolliliidu nõuetele paremaks vastamiseks mitmeid muudatusi. „Ekspordi taasavamiseks kavatseme neid võimalusi ka kasutada.“
Rosselhoznadzori tarvis pannakse kokku tegevuskava, mis näitab, kuidas auditis tehtud ettepanekud ettevõtete tasandil ellu viiakse. „Samuti püüame leida võimalusi riiklike seireprogrammide laiendamiseks nende piimanäitajate osas, kus Euroopa Liidus ja Tolliliidus on erinevad nõudmised,“ selgitas Seeder.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Venemaa veterinaar- ja fütosanitaaramet Rosselhoznadzor teatas 24. detsembril, et kehtestab alates 9. jaanuarist viie Eesti piimatööstuse ja kuue kalatööstuse toodangu sisseveo keelu Tolliliitu (Vene Föderatsioon, Valgevene Vabariik ja Kasahstani Vabariik).
.
Seotud lood
Tuleb tööd teha ja Venemaa välja toodud puudused kõrvaldada, kuid need on väga ranged, märkis Saaremaa Piimatööstuse juht Andi Saagpakk.
Pole halba ilma heata, Venemaa hetkel piirab piima sissevedu, kuid maailmas on suur nõudlus piima järele ja ka hinnad on head, märkis E-Piima juht Jaanus Murakas Venemaa tollipiirangute kohta.
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.