Pille Ivask • 22 august 2014

Läti piimatootjad pingutavad püksirihma

Piima hind, mida Läti ja Leedu piimatööstused tootjaile pakuvad, ei kata enam tootmiskulusid ning talud peavad otsima erinevaid säästmisvõimalusi, kirjutab Läti majandusportaal Dienas Bizness.

Läti maaelu konsultatsiooni- ja koolituskeskuse (LACC) esimees Martin Cimermanis kinnitas portaalile, et Vene embargo on põhjustanud mitmete lepingute lõpetamist või hindade alandamist.

„Juuli keskmine piima kokkuostu hind oli 29,3 eurosenti kilogrammi kohta, augusti keskel oli aga see paljude tootjate jaoks langenud 19-24 eurosendini. See hind ei kata enam kulusid. Valima peab hakkama kokkuhoiumeetmeid, mis võivad avaldada negatiivset mõju karja tootlikkusele,“ lausus Cimermanis.

LACC on hinnanud, et piimatootmine ühe kilogrammi kohta maksab tootjale 24,9 eurosenti.

LACCi loomakasvatusosakonna juhataja Silvija Dreijere märkis, et kokkuhoiumeetmete rakendamiseks tuleb nõu pidada asjatundjatega.

„Farmis moodustavad muutuvkulud 40-60%. Suurima osa sellest kululiigist moodustab sööt, mis moodustab 30% kogukuludest. Püsikuludest moodustavad suurema osa energia ja kütus, seadmed, maksud ning palgad. Kogemused näitavad, et säästmine tekib loomasööda ja tervise arvel,“ nentis Dreijere.

Seega tehakse ka ühiseid jõupingutusi, et ettevõtete plaanid säästmisel ei mõjutaks kuidagi kariloomade tervist. Näiteks võib palju raha säästa omavaheline koostöö ning töö ratsionaalsemaks muutmine.

Läti põllumajandusminister Janis Duklavs on teatanud, et kuna Venemaa kehtestatud sanktsioonid on enim kahju teinud piimandussektorile, plaanib riik toetada enam kui 10 000 piimatootja tegevust, et leevendada kahjusid suurenenud konkurentsis.

Jaga lugu:
Seotud lood

Põllumajandus.ee suurtoetajad:

PÕLLUMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad põllumajanduse uudised igal nädalal enda postkasti.

Põllumajandus.ee toetajad:

Meelika Sander-Sõrmus
Meelika Sander-Sõrmuspollumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Ana Tilkson
Ana TilksonReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150