Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 16. detsember 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas põllumehed on hakanud oma loomi müüma Venemaa turu kaotamise tõttu?

Lugeja küsib: Kaubandussõda Venemaaga on sundinud Läti põllumehi lehmi müüma. Kas ka Eesti põllumehed on hakanud oma loomi müüma Venemaa turu kaotamise tõttu?Vastab: Eestimaa Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm.

Eesti olukord on pisut parem kui Lätis, sest meil on suudetud maksta kõrgemat piimahinda ehk 22-26 senti piimaliitrist. Ühtlasi on tänaseks teada, et Balti riikidele mõeldud abipakett on siiski olemas ja Eesti saab sellest ca 7 miljonit eurot. Kuigi see pakett ei kata ära kogu piimahinna langusest tulevat kahju, on ta leevenduseks siiski. Lehmade tapamajja viimise asemel tuleks vaadata üle söödaratsioon ning seeläbi optimeerida piimatootmise kulud ja tulud.

Söötmise ülevaatamine ja kulude optimeerimine on vajalik ka tulevikule mõeldes, sest järgmise aasta aprillist kaovad EL-s piimakvoodid, mis tähendab seda, et piimahind ei saa väga oluliselt tõusta ka tulevikus. Piimakvootide kadumine oli teada ette juba mitu aastat ning investeeringute tegemisel kallisse tehnoloogiasse ja uutesse lautadesse oleks pidanud seda arvesse võtma. Äriplaan tulnuks teha piimahinnale 25 senti liitri kohta. Oli ju sektorisse saadetud toona sõnum, et piimakvoodi kadu viib piimahinna alla. Kõik need, kes toona seda infot ei uskunud ja tegid investeeringud arvestusega, et hind saab üksnes tõusta, on täna üleinvesteeringutega hädas. Seega, me ei saa ilma põhjalikuma analüüsida väita, et igasugused investeeringud on õiged ja õigustatud.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751