Lugeja küsib: Kaubandussõda Venemaaga on sundinud Läti põllumehi lehmi müüma. Kas ka Eesti põllumehed on hakanud oma loomi müüma Venemaa turu kaotamise tõttu?Vastab: Eestimaa Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm.
Eesti olukord on pisut parem kui Lätis, sest meil on suudetud maksta kõrgemat piimahinda ehk 22-26 senti piimaliitrist. Ühtlasi on tänaseks teada, et Balti riikidele mõeldud abipakett on siiski olemas ja Eesti saab sellest ca 7 miljonit eurot. Kuigi see pakett ei kata ära kogu piimahinna langusest tulevat kahju, on ta leevenduseks siiski. Lehmade tapamajja viimise asemel tuleks vaadata üle söödaratsioon ning seeläbi optimeerida piimatootmise kulud ja tulud.
Söötmise ülevaatamine ja kulude optimeerimine on vajalik ka tulevikule mõeldes, sest järgmise aasta aprillist kaovad EL-s piimakvoodid, mis tähendab seda, et piimahind ei saa väga oluliselt tõusta ka tulevikus. Piimakvootide kadumine oli teada ette juba mitu aastat ning investeeringute tegemisel kallisse tehnoloogiasse ja uutesse lautadesse oleks pidanud seda arvesse võtma. Äriplaan tulnuks teha piimahinnale 25 senti liitri kohta. Oli ju sektorisse saadetud toona sõnum, et piimakvoodi kadu viib piimahinna alla. Kõik need, kes toona seda infot ei uskunud ja tegid investeeringud arvestusega, et hind saab üksnes tõusta, on täna üleinvesteeringutega hädas. Seega, me ei saa ilma põhjalikuma analüüsida väita, et igasugused investeeringud on õiged ja õigustatud.
Seotud lood
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.