31.detsembriks 2014 oli MAK 2007-2013 perioodi 935 miljoni euro suurusest eelarvest ära välja makstud 892,6 mln eurot (95,4%), kuid toetuste määramisi tehtud üle 106% eelarvest . EKFi eelmise perioodi eelarve on 107 mln eurot; aasta lõpuks oli PRIA teinud määramisi 107% ulatuses eelarvest ja makseid ligi 85 mln ehk 79%.
„Nende näitajatega on Eesti lõppeva programmperioodi eelarvete ärakasutamise poolest teiste ELi liikmesriikidega võrreldes heal positsioonil,“ kinnitas Jaan Kallas.
Suurima osa mullu makstud summast moodustasid Euroopa Liidu eelarvest makstavad otsetoetused: ühtne pindalatoetus (108 mln eurot), seakasvatuse eritoetus (ligi 2,7 mln) ja piimasektori eritoetus kuni 100-pealiste piimakarjade pidajaile (ligi 1,3 mln eurot). Kokku said üle 17 000 kliendi otsetoetustena 112 mln eurot.
Maaelu arengukava toetusi maksis PRIA välja kokku 120,7 mln eurot. Sellest 59 mln 2013.a taotletud keskkonnatoetusteks, 38 mln I telje investeeringutoetusteks (sh noortalunike toetus, põllumajandusettevõtete ajakohastamise investeeringud, koolitus- ja teavitustegevused, nõuandetoetus, tootjarühmade loomine ja arendamine jne). Majandustegevuse mitmekesistamiseks maal ja kiire lairiba-interneti viimiseks maapiirkondadesse maksti 8,4 mln eurot ning LEADER-programmi raames tegevusgruppide ja projektide toetusteks 15 mln eurot.
13 liiki EKFi toetusi maksis PRIA kokku ligi 21,8 mln eurot. Suurimad summad maksti kalanduspiirkondade säästvaks arenguks (tegevusgruppidele ja projektidele kokku ligi 6 mln), ühisinvesteeringuteks (4,4 mln) ning kalasadamate investeeringutoetusteks (ligi 4 mln).
Koolipiima koolipuuvilja jagamist toetati PRIA vahendusel 2,2 mln euro ulatuses. Turukorralduse meetmeteks kulus 1,6 mln euro. PRIA vahendas ka riiklikke toetusi maaelu, põllumajanduse ja kalanduse toetamiseks: koolituste ja praktikate läbiviimiseks, põllumajanduskindlustuse hüvitamiseks, põllumajandusloomade aretustegevusteks, turuarenduseks ja põllumajandustootjate asendamise korraldamiseks maksti välja üle 3,6 mln euro.
Maakondade lõikes mõjutab erinevusi see, kui palju on maakonnas üldse toetuste taotlejaid ja millega nad tegelevad: kui palju on põllumajandusmaad ja –loomi, milliste investeeringute jaoks on toetust saadud, millal objektid valmivad.
2014.a said üle miljoni euro ulatuses toetusi kuus klienti. Suurima summa – 3,86 mln eurot – sai tootjaorganisatsioone ühendav Sadamate Haldamise MTÜ viie traalisadama rekonstrueerimiseks. Tartu ülikool sai ligi 2,15 mln eurot EKFist erinevate uuringute jaoks, teabekeskuse rekonstrueerimiseks ja selle tegevuse korraldamiseks. 1,42 mln eurot saaja oli Osaühing Estonian Spirit ning suurem osa summast oli toetus loomasööda töötlemise süsteemi ja seadmete soetamiseks.