Uurisime Põllumajandusministeeriumi asjatundjatelt kuidas siis asi täpselt on.
Uurisime Põllumajandusministeeriumi asjatundjatelt kuidas siis asi täpselt on.
Mahepõllumajanduse büroo juhataja Marika Ruberg:"Mahepõllumajanduse toetuse raames makstakse 20% kõrgemat toetust hektari kohta mahepõllumajandusliku sertifitseeritud teraviljaseemnega külvatud maale ja maale, kus on kasutatud sertifitseeritud maheseemnekartulit. Toetatakse otseselt küll sertifitseeritud seemne kasutamist, aga kaudselt ka sertifitseeritud seemne tootmist."
Põllumajanduskeskkonna büroo juhataja Katrin Rannik:"Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse ühe nõudena tuleb kasutada 15% teraviljade külvipinnast sertifitseeritud teraviljaseemet. Mais ja tatar ning teravilja segu muude põllumajanduskultuuridega (va teraviljade segu) ei lähe selle nõude täitmisel arvesse. Juhime tähelepanu, et nõudes arvestatakse vaid nö. traditsioonilisi teravilju, mitte teraks kasvatatavat rapsi ja kaunvilja. Lisaks on keskkonnasõbraliku majandamise toetuses toetusõiguslikud põldtunnustatud heintaimedest söödakultuuride tootmiseks kasutatavad põllud.
Sertifitseeritud seemne kasutamist nõutakse loomulikult ka kohalikku sorti taimede kasvatamise toetuses. Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetust antakse järgmiste põllumajanduskultuuride kasvatamise eest: talirukis "Sangaste", kartul "Ando", põldhernes "Mehis", põlduba "Jõgeva" ja valge ristik "Jõgeva 4"."
Seotud lood
2014. aastal saadi kõigi aegade suurim teraviljasaak - 1 221 600 tonni, ületades seejuures 25% eelmise aasta saaki. Sarnane rekord tehti ka sertifitseeritus seemne kasutamises.
Põllumeestel tuleb nüüdsel eurorahastusperioodil uue kohustusena nõue hakata kasutama 15% teraviljade külvipinnast sertifitseeritud teraviljaseemet.
Seemnete väiketootjatel ei ole oma toodangut kerge realiseerida, ent oluline on see, kui hästi osatakse läbi rääkida ja kokkulepetele jõuda.
Lugeja küsib: Miks peab seemneid puhtima?Vastab: Jaanika Mirka, Syngenta Eesti
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele