Uurisime Põllumajandusministeeriumi asjatundjatelt kuidas siis asi täpselt on.
Uurisime Põllumajandusministeeriumi asjatundjatelt kuidas siis asi täpselt on.
Mahepõllumajanduse büroo juhataja Marika Ruberg:"Mahepõllumajanduse toetuse raames makstakse 20% kõrgemat toetust hektari kohta mahepõllumajandusliku sertifitseeritud teraviljaseemnega külvatud maale ja maale, kus on kasutatud sertifitseeritud maheseemnekartulit. Toetatakse otseselt küll sertifitseeritud seemne kasutamist, aga kaudselt ka sertifitseeritud seemne tootmist."
Artikkel jätkub pärast reklaami
Põllumajanduskeskkonna büroo juhataja Katrin Rannik:"Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse ühe nõudena tuleb kasutada 15% teraviljade külvipinnast sertifitseeritud teraviljaseemet. Mais ja tatar ning teravilja segu muude põllumajanduskultuuridega (va teraviljade segu) ei lähe selle nõude täitmisel arvesse. Juhime tähelepanu, et nõudes arvestatakse vaid nö. traditsioonilisi teravilju, mitte teraks kasvatatavat rapsi ja kaunvilja. Lisaks on keskkonnasõbraliku majandamise toetuses toetusõiguslikud põldtunnustatud heintaimedest söödakultuuride tootmiseks kasutatavad põllud.
Sertifitseeritud seemne kasutamist nõutakse loomulikult ka kohalikku sorti taimede kasvatamise toetuses. Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetust antakse järgmiste põllumajanduskultuuride kasvatamise eest: talirukis "Sangaste", kartul "Ando", põldhernes "Mehis", põlduba "Jõgeva" ja valge ristik "Jõgeva 4"."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2014. aastal saadi kõigi aegade suurim teraviljasaak - 1 221 600 tonni, ületades seejuures 25% eelmise aasta saaki. Sarnane rekord tehti ka sertifitseeritus seemne kasutamises.
Põllumeestel tuleb nüüdsel eurorahastusperioodil uue kohustusena nõue hakata kasutama 15% teraviljade külvipinnast sertifitseeritud teraviljaseemet.
Seemnete väiketootjatel ei ole oma toodangut kerge realiseerida, ent oluline on see, kui hästi osatakse läbi rääkida ja kokkulepetele jõuda.
Lugeja küsib: Miks peab seemneid puhtima?Vastab: Jaanika Mirka, Syngenta Eesti
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.