Venemaa toiduohutuse amet alustab oma nn sõprade ehk Kreeka, Küprose ja Ungari toidutööstuse ettevõtete inspekteerimist, et need tootjad Vene turule lubada.
Euroopa Liidu toidukaupadele kehtestatud impordikeelus ei ole Venemaal võimalik üksikutele riikidele erandeid teha, kommenteeris seda uudist Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraadi direktor Signe Ratso aripaev.ee-le.
"Meie juriidilise teenistuse hinnangu järgi saavad sanktsioonid põhineda kaubanduspoliitikal, mis on Euroopa Liidul ühine, mistõttu ei saa valida, kellele need kehtivad ja kellele mitte," ütles Ratso. "Kui impordikeeld teatud toodete osas tühistada, tuleb seda teha kõigi liikmesriikide suhtes."
Küll aga saaksid inspekteeritud ettevõtted kohe eksportima hakata, mis annab varem inspekteeritutele siiski teatud eelise.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kommenteerides, kuidas ELi tootjad Venemaa impordikeeluga toime on tulnud, tõi Ratso näite Lätist, kus kalakonservide valmistajad muutsid retsepti ja toodavad nüüd hoopis Taani turule. Ka piimatootjad on EList uue turu leidnud.
Eesti tootjatel soovitas Ratso julgemalt vaadata ka Lõuna-Korea poole, millega ELil on nüüd vabakaubandusleping, mille soodustustest pole Eesti tootjad teiste liikmesriikidega võrreldes kasu saama kiirustanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.