Seoses korduvate ohtlike taimekahjustajate leidudega soovitab Põllumajandusamet (PMA) haljastusteenuse osutajatel, nende klientidel ning taimi ostvatel eraisikutel jälgida, et teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest pärit istutamiseks ettenähtud taimedel ei oleks ohtlikke taimekahjustajaid.
Suuremat riski kujutavad taimekahjustajad on tamme-äkksurm (rododendronitel), viljapuu-bakterpõletik (õunapuudel, pirnipuudel, viirpuudel, tuhkpuudel, pihlakal), samuti ploomi rõuged (ploomi- ja kirsipuudel), harvemini esineb nimetatud kahjustajaid ka teistel peremeestaimedel.
Taimepassiga varustamisele kuuluvate taimede puhul tuleb jälgida taimepassi olemasolu. Viljapuu bakterpõletiku puhul tuleb lisaks jälgida, et taimed pärineksid riikidest, mis on tunnistatud viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstavaks piirkonnaks. Kaitstav piirkond, milleks on tunnustatud ka Eesti, on piirkond, kus ohtlik taimekahjustaja ei ole kohastunud ega esine, kuid kus on oht ohtliku taimekahjustaja levimiseks soodsate ökoloogiliste tingimuste või teatud põllukultuuride kasvatamise tõttu.
Lähem info Põllumajandusameti kodulehel
www.pma.agri.ee taimetervise valdkonna all
Artikkel jätkub pärast reklaami
- ohtlike taimekahjustajate ja nende tunnuste kohta siit
- taimepassi ja selle väljastamise kohta siit
Nõuete eiramise tagajärjeks võib olla ohtliku taimekahjustaja levitamine Eestis ehk seaduse rikkumine.
Euroopa Komisjoni andmetel pärineb enim saastunud taimi Hollandist, Saksamaalt ja Poolast.
Ohtlike taimekahjustajate esinemise kahtluse korral võtke ühendust Põlumajandusameti keskusega, mis on avatud igas maakonnas. Kontaktid leiab Põllumajandusameti kodulehelt siit.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.