Lehm sööb viis ja pool tundi ööpäevas

Eesti maaülikooli teadlased uurisid Märja katselaudas piimalehmade söömiskäitumist robotlüpsifarmides vahendab Saarte Hääl.

Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi söötmise osakonna juhataja Meelis Otsa sõnul näitasid tulemused, et lehmad külastasid söödalava 22,5 korda ööpäevas. Söömisele kulutati viis ja pool tundi, kuid lisaks viibisid lehmad söödalava ääres tund ja 44 minutit mäletsedes või uudistades. Jootmisanumat külastasid nad 14 korda ja joomiseks kulus 14 minutit.

Lehmade söömiskäitumine salvestati kaameraga. Kõigile lehmadele olid jalgade külge kinnitatud Track A Cow® seadmed. Saavutamata jäi põhieesmärk: selgitada erinevas vanuses ja eri toodangutasemega Eesti holsteini tõugu lehmade puhul välja, kui palju vähendab söödarobotist või selvekünadest loomadele pakutav jõusööt söödalavalt koresööda tarbimist. Suur jõusöödakogus ratsioonis võib esile kutsuda vatsa atsidoosi haigestumise sagenemise ja muutused piimakoostises, samas võivad lüpsvad lehmad laktatsiooni lõpus rasvuda.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised