Eesti maaülikooli teadlased uurisid Märja katselaudas piimalehmade söömiskäitumist robotlüpsifarmides vahendab Saarte Hääl.
Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi söötmise osakonna juhataja Meelis Otsa sõnul näitasid tulemused, et lehmad külastasid söödalava 22,5 korda ööpäevas. Söömisele kulutati viis ja pool tundi, kuid lisaks viibisid lehmad söödalava ääres tund ja 44 minutit mäletsedes või uudistades. Jootmisanumat külastasid nad 14 korda ja joomiseks kulus 14 minutit.
Lehmade söömiskäitumine salvestati kaameraga. Kõigile lehmadele olid jalgade külge kinnitatud Track A Cow® seadmed. Saavutamata jäi põhieesmärk: selgitada erinevas vanuses ja eri toodangutasemega Eesti holsteini tõugu lehmade puhul välja, kui palju vähendab söödarobotist või selvekünadest loomadele pakutav jõusööt söödalavalt koresööda tarbimist. Suur jõusöödakogus ratsioonis võib esile kutsuda vatsa atsidoosi haigestumise sagenemise ja muutused piimakoostises, samas võivad lüpsvad lehmad laktatsiooni lõpus rasvuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Viimase piimakvoodi-aasta tulemused on selgunud: Eestile kinnitatud tarnekvoodi korrigeeritud täituvus oli 101,16 protsenti. 280 tarnekvooti ületanud tootjal tuleb maksta kokku üle 2,2 miljoni euro kvoodiületustasu, teatas PRIA.
Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASil on uus teenus – tiinuse määramine piimast. Test määrab glükoproteiinide (PAG) leidumist piimas.
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.