Autor: Margus Ameerikas • 27. mai 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ameerikas: On saagi ülesehitamise aeg

Näiteks vaid kahe kuuga, mai ja juuni, jõuavad ligi 12 kuud kasvavad taliviljad ära kasutada ligikaudu 80 % oma kasvuks ja arenguks vajalikest toiteelementidest.

Õiged toiteelemendid, õiges koguses, õiges kohas

Selleks, et see taimede kiire areng võimalikult edukalt toimuks ja me oma saagile tugeva aluse rajaksime, peame me looma lisaks mikroelementide segudele, neile ka parimad toitumistingimused. See tähendab seda, et oleksid õiged toiteelemendid, õiges koguses, õiges kohas ja just nüüd õigel ajal saadaval. Kahjuks ei saa me anda kõiki toiteelemente mulda ennetavalt, sest siis võivad olla kaod liialt suured. Edukalt saame aga reguleerida taimiku arengut sõltuvalt selle seisundist pideva täiendväetamisega, eelkõige lämmastik-väävelväetistega.

Mai keskpaigaks peaks taliviljade teine lämmastikuga pealtväetamine tehtud olema. Kui veel ei ole, siis on selleks viimane aeg. Kes seadis eesmärgiks 2-4 t/ha saagi, siis piisas ühest pealtväetamisest kuni N100 kg/ha mai esimeseks pooleks. Kelle saagieesmärk oli 4 kuni 7 t/ha, see pidi andma pealtväetist juba aprillis ja mai esimesel poolel teist korda. Kui aga taimiku seis on väga hea, kasutatud on ka kasvuregulaatorit  ning senine areng ja tehtud tööd on läinud just nii nagu vaja, siis oleks otstarbekas anda ka kolmas pealtväetis. Piltlikult öeldes, saab ehitada juba olemasolevale vundamendile veel mõne täiendava korruse ja sellega saagi omahinda alandada.

Ära jäta kõike „peaaktsionäri“ otsustada

Sõltuvalt taimiku olukorrast ja kasvutingimustest on võimalik väga palju ise põllul toimuvat reguleerida ja mitte jätta kõike „peaaktsionäri“ otsustada. Mida vähem me ise põllul taimede heaks tegutseme, nende toitmisel või kaitsmisel, seda suurema osatähtsuse jätame ilmastikule. Näiteks kui taim on juba algfaasides tasakaalustatult toitunud on ta palju tugevam ja ilmastikukindlam, võimsama juurestikuga ning vähem sõltuv põuaperioodidest ka suvel jne.

Kunagi kaheksakümnendatel oli taimekasvatuses uhke loosung: „saakide programmeerimine“. Mõte iseenestest oli väga hea: järk-järgult juhtida ja kujundada saagi formeerumist. Tollel ajal oli aga taimekasvatajal vahendeid vähe millega põllul protsesse juhtida. Nüüdseks ajaks on meil võimalused kasvuprotsesside reguleerimiseks tunduvalt laiemad. Taimehaiguste poolt tekitatava kahju saame erinevate efektiivsete fungitsiididega viia miinimumini.

Taimede toitumiseks on mulla ja taimede spetsiifilisi nõudeid arvestavad kompleksväetised ning täiendväetisteks paljud mikroväetiste kombinatsioonid. Täiesti uus põlvkond on kelaatidel põhinevad mikroväetised. Viimastel aastatel on levima hakanud biostimulaatorid, milledes erinevad aminohapete segud koos mikroelementidega annavad taimikule suure kasvu- ja arengueelise. Näiteks Ruter AA või Aton AZ. Talvekindluse tõstmiseks, varakevadise kasvu stimuleerimiseks jne. annavad need tooted silmaga nähtavat efekti. 

Ehita üles kõrge ja tulukas saak

Taimekasvatus mullavarude arvel tundub olema odav, kuid seda petlikult. Taoliselt tootes saab saagiks paar tonni hektarilt. Kulutused on aga enamasti hektaripõhised: mullaharimine, seemned, rent jne. ning toodangu omahinnaks kujuneb üle 200 EUR/t. Lisades taimedele aga vajalikud toitained, saame saagikuse üle 5 t/ha ning omahinna 100-150 EUR/t.

Praegu on just see aeg, et „kivi-kivi“ haaval ehitada efektiivselt üles kõrge ja tulukas saak! Mai- ja juunikuu on periood, kui põllul peaks vähemalt korra nädalas mingi hooldustöö ära tegema: täiendav väetamine ja taimekaitsetööd vaheldumisi. Samas on otstarbekas ka töid ühildada ning taimekaitse pritsimislahustesse lisada mikroelementide segusid. Näiteks Nutricomplex mitmete koostistega segud, mis on tehtud erinevate taimede ja kasvuperioodide spetsiifikat silmas pidades.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Väike lehtede kaudu lisastimuleerimine hoiab ära mõne mikroelemendi võimaliku puuduse ja suurendab ülejäänute elementide kasutamise efektiivsust.

Käesoleva aasta talv oli meil taliviljade talvitumiseks läbi aegade üks kõige soodsaim. Alles on isegi septembris külvatud talirapsid. Nüüd tuleb teha kõik selleks, et tegelik saak tuleks võimalikult potentsiaalse saagi lähedane ja ehitada üles kõrge kvaliteetne ning tulukas saak.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960