Maaeluminister kohtus täna Hiina järelevalveasutuse AQSIQ aseminister Mei Kebaoga, kellega allkirjastati vastastikuse mõistmise memorandum.
Hiina tunnustamissüsteem näeb ette, et lisaks riigi üldise toiduohutuse süsteemi toimimisele tunnustatakse järelevalvesüsteemi eraldi kõikide tootegruppide kaupa. Koostöömemorandumi allkirjastamise raames kinnitati esimese tootegrupina toiduohutuse protokolli piimatoodete kvaliteedi ja järelevalve tagamise tingimuste kohta.
Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul on memorandumi allkirjastamine ja piimaprotokolli kinnitamine pikaajalise töö tulemus. „Riik saab siin olla ukseavaja ja tagada meie järelevalvesüsteemi vastavuse Hiina poolt seatud tingimustele. Selleks on Veterinaar- ja Toiduamet mitme aasta vältel pidanud Hiinaga läbirääkimisi, edastanud mahukaid ülevaateid valdkonna seadusandlusest ja järelevalve korraldusest,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Piimatoodete osas oleme praeguseks läbinud edukalt ka Eesti järelevalvesüsteemi kohapealse inspekteerimise. Edaspidi on piimatoodetele turu avamisel kandvam roll juba ettevõtjatel.“
Enne protokolli lõplikku allkirjastamist viiakse vajadusel läbi täiendavad inspekteerimised konkreetsetes ekspordist huvitatud piimakäitlemisettevõtetes. Esialgsete plaanide kohaselt on kavas protokoll allkirjastada 2016. aasta aprillis.
Novembris toimunud kalakäitlemisettevõtete inspekteerimise järel loodab Eesti järgmisena kinnitada kalandusprotokolli, millega lisatakse impordiks lubatud kalaliikide hulka kilu ja räim. „Lisaks piimale ja kalale on Eesti toidutootjad huvitatud nii lihatoodete, teravilja, lastetoitude kui jookide ekspordist. Loodame lähiajal kokku leppida konkreetsema tegevuskava ka teiste tootegruppide tunnustamisprotsessiga edasi liikumiseks,“ lisas Kruuse.
Ministeeriumide vahel sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandum hõlmab koostööd regulaarse infovahetuse ning eksporditavate kaupade kvaliteedi ja ohutuse tagamiseks, et riikidevaheline kaubandus toimiks takistusteta.
Taust:
• Hiina turule pääsemiseks peavad toidu eksportijad läbima mitmeetapilise tunnustamise protsessi, mida viib läbi Hiina Rahvavabariigi Kvaliteedi Järelevalve, Kontrolli ja Karantiini Peavalitsus AQSIQ (State General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine);
• Kõigepealt tunnustatakse riigi toidujärelevalvesüsteemi tervikuna ning siis eraldi riikliku järelevalvesüsteemi toimimist tootegruppide kaupa;
• Veterinaar- ja Toiduamet on täitnud Hiina järelevalveasutuse poolt saadetud küsimustikud, milles on kirjeldatud valdkonna seadusandlust ning toidujärelevalvesüsteemi korraldust eraldi iga tootegrupi kohta;
• 2015. aasta septembris ja novembris külastasid Hiina inspektorid Eesti piima- ja kalakäitlemisettevõtteid ning inspekteerisid Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi toimimist;
• Iga tootegrupi kohta koostatakse eraldi toiduohutuse protokoll, mille tekst kinnitatakse kõrgetasemelisel kohtumisel.
• Seejärel viiakse vajadusel läbi täiendavad kontrollid konkreetsetes ekspordist huvitatud ettevõtetes ning kooskõlastatakse vastavate toodete kohta ekspordisertifikaadid.
• Inspekteerimiste edukal läbimisel allkirjastatakse toiduohutuse protokoll konkreetse tootegrupi kohta, mis avab nendele toodetele Hiina turu.
Seotud lood
Maaeluminister Urmas Kruuse kohtub täna Pekingis Hiina asepõllumajandusminister Qu Dongyuga, et arutada ministeeriumidevahelise koostöö võimalusi põllumajandussaaduste kaubanduse, toidukontrolli ning toiduainetööstusega seotud rakendusteaduste valdkonnas.
Hiina turg võib lõpetada Eesti piimanduse kiratsemise ja tõsta kokkuostuhindasid, sest suurelt Aasia turult on võimalik leida äripartnereid, kes jääksid rahule nende ekspordimahtudega, mida Eesti piimatööstus neile piimapulbri ja juustu näol saab pakkuda, leidis maaeluminister Urmas Kruuset Hiina visiidil saatev E-piima juht Jaanus Murakas.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.