• 19.02.16, 11:29
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riik tõstab valmisolekut ohtlike taimekahjustajate tõrjumiseks

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile taimekaitseseaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsuse, millega plaanitakse täpsustada ohtlike taimekahjustajate puhangute korral tegutsemise aluseid. 
Riik tõstab valmisolekut ohtlike taimekahjustajate tõrjumiseks
  • Riik tõstab valmisolekut ohtlike taimekahjustajate tõrjumiseks Foto: Veiko Tõkman
„Eestis pole seni olnud ulatuslikku ja raskete tagajärgedega taimekahjustajate levikut, kuid peame olema selleks valmis. Ohtlikke taimekahjustajaid, kes võivad ka Eesti kliimas olulist kahju tekitada, on palju. Rahvusvahelise kaubanduse hoogustumisega kasvab risk, et ka maailma kaugematest piirkondadest jõuavad siia kahjustajad, kes on võimelised siin kohanema. Alles hiljuti avastati näiteks ühe sellise kahjustaja levik Soomes,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. „Seetõttu on vaja luua senisest selgem regulatsioon ohtliku taimekahjustaja leviku takistamiseks ning võimalike puhangute likvideerimiseks.“.
Teise olulise muudatusena on kavas määratleda senisest täpsemalt vastutus erinevate taimetervise ja taimekaitse nõuete rikkumise korral. „Kehtiv regulatsioon ei anna piisavat alust erinevate taimekaitse ja taimetervise valdkonna rikkumiste korral karistuse määramiseks. Põllumajandusameti kogemused on näidanud, et nii taimekaitsevahendi kasutamise nõuete kui erinevate taimetervise nõuete rikkumise puhul taimede ja taimsete saaduste käitlemisel tuleb seadusega ette näha praegusest selgemad võimalused väärteomenetluse algatamiseks ja karistuse määramiseks,“ lisas Kevvai.Ühtlasi on kavas sätestada täpsemad tingimused professionaalsete taimekaitsevahendite kasutajate ja mesinike vahelise teavitamiskohustuse paremaks toimimiseks.Taimekaitseseaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsus on saadetud kooskõlastamiseks Keskkonnaministeeriumile, Siseministeeriumile, Rahandusministeeriumile, Justiitsministeeriumile ning arvamuse esitamiseks SA Erametsakeskusele, Eesti Erametsaliidule, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojale, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidule, Eesti Mesinike Liidule, Eesti Mesinduse Koostöökogule, Eesti Aiandusliidule ja Eestimaa Talupidajate Keskliidule.Pärast väljatöötamiskavatsuse kooskõlastust ning teistelt ministeeriumitelt arvamuste saamist alustatakse taimekaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamist. Lõpliku otsuse tegemiseks Riigikokku läheb see pärast kaasamise ja kooskõlastamise kõikide etappide läbimist.Taimekaitseseaduse muudatuse eeldatav jõustumisaeg on 1. jaanuar 2017.Vaata lisaks: Taimekaitseseaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsus

Seotud lood

Uudised
  • 18.02.16, 09:05
Aastal 2018 on taimetoitainetebilanss kohustuslik
Põllumajanduses arvestatakse mitmeid bilansse, millega saab näidata nii tootmise efektiivsust, loodussõbralikkust kui ka tulukust.
Uudised
  • 18.02.16, 09:05
Põlluteade: saak sõltub väetamisest
Taimede toitumisel sõltub taliviljade saak 30-40% ilmastikust, 30-35 % väetamisest ja vaid 8-10% mullastikust. Suviviljade saak sõltub 20% ilmastikust, 40% väetamisest ja 13% mullastikust.
Uudised
  • 18.02.16, 16:56
Maakasutajate vastutus tuulekaera tõrjumisel suureneb
Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega lihtsustakse tuulekaerast teavitamise süsteemi ning suurendatakse maakasutajate omavastutust.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele