Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 31. märts 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Toidutootjad paluvad homsel kohtumisel volinik Hoganiga meetmeid sealiha- ja piimatootjate olukorra leevendamiseks

Üheks teemaks kohtumisel on meie seakasvatuse olukord.
Foto: Erik Prozes
Põllumajandus- ja toidutootjate esindajad rõhutavad Euroopa Komisjoni põllumajandusvoliniku Phil Hoganiga kohtumise eel, et mitmete poliitiliste otsuste ja Eestisse jõudnud sigade Aafrika katku mõjul sügavasse kriisi sattunud Eesti sealiha- ja piimatootmine vajavad tegevuse jätkamiseks erakorralist Euroopa Liidu toetust.

„Oleme Riigikogus toimuva homse kohtumise eel saatnud põllumajandusvolinikule küsimuse, millised võimalused on Eesti seakasvatuse toetamiseks Euroopa Liidu eelarvest olukorras, kus piirangutsoonide kehtestamine meie sealihatootjatele on viinud turutõrgeteni ja takistab sealihaga vaba kauplemist. Samas on taudipiirkondade kauplemispiirangud vajalikud eelkõige teiste liikmesriikide sealiha eksportööride usaldusväärsuse tagamiseks,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Lisaks seakasvatusele on sügavasse kriisi sattunud ka Eesti piimatootmine. „Üle poole Eesti piimast tuleb eksportida, samas on eksporditud piimatoodetele parimat hinda traditsiooniliselt maksnud meie tooteid kõrgelt hindavad Vene tarbijad. Euroopa Liidu poliitilised sanktsioonid Venemaa vastu 2014. aasta augustis sulgesid Eesti piimatoodetele traditsioonilise ekspordituru, mille tulemusena on Eesti üks vähestest riikidest, kus piimatootmine on märkimisväärselt vähenenud. Selle taustal tekib küsimus, millised EL meetmed aitavad Eesti piimatootjatel tootmist säilitada kõigi aegade suurimas piimakriisis,“ ütles Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo.Tootjad tunnevad homsel kohtumisel ühtlasi huvi, kuidas on võimalik üleminekutoetuste maksmisel kaotada iganenud ajaloolised referentsid, et riik saaks toetusi maksta vaid tegevust jätkanud tootjatele. Samuti rõhutatakse, et nõuetele vastavuse süsteemi raames ei tohiks väikesed rikkumised viia toetuste suure vähendamiseni, mis on juhtunud paljude Eesti põllumajandustootjatega. Küsimused puudutavad ka püsirohumaade säilitamise kohustust ja planeeritava EL-USA vabakaubanduslepingu mõjusid põllumajandustootmisele.Statistikaameti andmetel peeti 2015. aasta lõpu seisuga Eestis 307 100 kodusiga. Sigade arv on aastaga vähenenud 50 800 sea ehk 14,2% võrra. Samal ajal on põhikarja emiste arv vähenenud koguni 22,6% võrra 33 600 loomalt 26 000 loomani, mis tähendab ka sigade koguarvu jätkuvat vähenemist sellel aastal. Võrreldes 2012. aastaga on sigade arv aga vähenenud koguni 18% ja emiste arv 24%.Piimalehmi oli Statistikaameti andmetel 2015. aasta lõpu seisuga Eestis 90 500, mida on aasta varasemast 5100 lehma ehk 5,3% vähem. Võrreldes 2013. aastaga on lehamde arv aga vähenenud koguni 7,6% võrra.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960