24. august 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas metssigade küttimismaht on ikka piisav?

Foto: Erik Prozes
Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp selgitab riigi seisukohti metssigade küttimismahu ja selle täitmise kohta.

Tänavu 29. veebruariga lõppenud jahindusaasta oli erakordne, kuna metssigade kaudu leviva sigade aafrika katku leviku tõkestamiseks tuli metssigade küttimine ümber korraldada ning kehtestada varasemast kõrgemad küttimismahud. Keskkonnaamet määras seireandmetele tuginedes 2015/2016 jahihooajaks kohustuse küttida 29 608 metssiga.

Jahimehed täitsid ettenähtud miinimumi ning paljudes maakondades seda ka ületati. Kokku kütiti 32 330 metssiga. Lisaks hukati 35 katku kahtlusega metssiga ja leiti 2006 korjust. Metssea asurkond vähenes möödunud jahiaasta jooksul 34 371 isendi võrra.Keskkonnaagentuur tegi ettepaneku 2016/2017 jahihooaja küttimismahuks 17 850 metssiga, millest on 1. augusti seisuga kütitud 5508. Saaremaal on kütitud 34% ettenähtud küttimismahust, mis on võrreldes teiste maakondade tulemusega veidi üle keskmise (31%). Jahihooaeg kestab 2017. aasta veebruari lõpuni.Oktoobrist algav ajujahi periood tõstab metssigade küttimisarvu märgatavalt. Kui süveneda 01.08.2016 seisuga kütitud metssigade küttimisstruktuuri, on märgatav põrsaste üliväike osakaal, vaid 6% kütitud metssigadest, ent kindlasti see arv tõuseb oluliselt koos põrsaste suuremaks kasvamisega.Lisaks tuleb arvestada, et enim metssigu kütitakse talvel, mil jahipidamisele aitab kaasa loomajälgi reetev lumekate. Seega usume, et jahimehed suudavad metssigade küttimismahte eeskujulikult täita ka tänavu.Seakatku leviku seiskamiseks või selle kiiruse oluliseks pidurdamiseks tuleb saavutada arvukus - 1,5 isendit 1000 ha kohta (Euroopa Liidu soovitus on 5 metssiga 1000 ha kohta). See eesmärk tuleb saavutada 2017/2018. aasta jahihooaja lõpuks. Sigade aafrika katku viirus on väga püsiv ning valvsust ei tohi kaotada ka vähendatud metsseapopulatsiooni oludes ehk kodusigade kaitsmiseks tuleb järgida bioohutusmeetmeid.Jahinduse üle teeb järelevalvet Keskkonnainspektsioon. 2015. aastal alustas Keskkonnainspektsioon jahiseaduse rikkumiste alusel 266 väärteomenetlust, 2016. aasta esimesel poolaastal 75 väärteomenetlust.Keskkonnaministeerium reageeris Saarte Hääles ilmunud seakatku teemalise artikli peale. Loe seda SIIT.

Autor: Marku Lamp, Keskkonnaministeeriumi asekantsler

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960