• 14.11.16, 12:20
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Antibiootikumiresistentsus ohustab nii inimeste kui loomade tervist

Antibiootikumide liigse või vale kasutamise tõttu levivat mikroobide antibiootikumiresistentsust (AMR) hinnatakse maailmas üheks suuremaks ohuks inimeste ja loomade tervisele. 14.-20. novembrini toimuv ülemaailmne antibiootikuminädal kutsub üles vastutustundlikkusele antibiootikumide tarvitamisel.
Antibiootikumiresistentsus ohustab nii inimeste kui loomade tervist
  • Antibiootikumiresistentsus ohustab nii inimeste kui loomade tervist Foto: Meelika Sander-Sõrmus
"Antibiootikumide liigne või väär kasutamine toob kaasa antibiootikumide suhtes resistentsete mikroorganismide tekkimise ja leviku. Ravile allumatute mikroorganismide tõttu sureb Euroopas igal aastal hinnanguliselt 25 000 inimest ja rahvusvahelised organisatsioonid prognoosivad selle numbri kasvu,“ ütles Terviseameti peadirektor Tiiu Aro. „Seepärast kutsume ülemaailmsel antibiootikuminädalal inimesi vastutustundlikkusele ja ettevaatlikkusele antibiootikumide kasutamisel. Antibiootikumid on meditsiinis üliväärtuslik ressurss, kuid nende toime ja tõhususe säilitamiseks tuleb neid targalt tarbida. Ja siin on oluline roll igal inimesel.“
Mikroobide antibiootikumiresistentsust põhjustavad:· liiga kergekäeline antibiootikumiravi määramine;· inimesed, kes ei pea kinni määratud antibiootikumiravi kestusest;· antibiootikumide ülemäärane kasutamine loomakasvatuses;· ebapiisav nakkuste tõrje haiglates ja kliinikutes;· puudulik hügieen;· uute tõhusate antibiootikumide puudus.Antibiootikumiresistentsuse levikuga võitlemiseks on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) ning Maailma Loomaterviseorganisatsiooni (OIE) koostöös välja töötatud ülemaailmne AMR-i vähendamise tegevuskava. Tegevuskava seab eesmärgiks, et kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused lähtuksid põhimõttest "Üks tervis", mis hõlmab nii meditsiini-, veterinaaria, põllumajandus-, loomakasvatus- kui keskkonnavaldkondi.Maaeluministeeriumi eestvedamisel välja töötatud veterinaaria valdkonda hõlmav "Mikroobide resistentsuse vähendamise tegevuskava aastateks 2016–2020" näeb ette meetmed antimikroobsete ainete vastutustundliku kasutamise tagamiseks loomakasvatussektoris.„Resistentsuse tekkimise ohu vähendamisel on oluline roll ka kõigil loomakasvatajatel. Euroopa mastaabis on Eestis praegu looma kohta kasutatavad antibiootikumide kogused suhteliselt väiksed,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev. „Kuid peame liikuma selles suunas, et antibiootikume kasutataks veelgi sihipärasemalt. See tähendab, et loomataude ja –nakkusi ennetataks bioohutuse tagamise, hea tootmis- ja majandamistava järgimise ning terviklike tauditõrjeprogrammide rakendamisega ning et antibiootikumide väljakirjutamine toimuks eeskätt laborianalüüsile tuginedes pandud veterinaararsti diagnoosi alusel.“Ülemaailmset antibiootikuminädalat tähistatakse WHO, FAO ja OIE koostöös. Esmakordselt tähistati ülemaailmset antibiootikuminädalat 2015. aastal. Eestis on Terviseameti eestvedamisel tähistatud Euroopa antibiootikumipäeva 18. novembril alates 2008. aastast.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.12.24, 18:04
Multifunktsionaalsed Giant rataslaadurid ja 650+ tööseadet
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele