Põllumajandus­masinate tootja CLAAS: müük veidi kahaneb ja tulu püsib

Põllumajandusmasinate tootja CLAAS: müük veidi kah
Põllumajandusmasinate tootja CLAAS: müük veidi kahaneb ja tulu püsib

Hoolimata turgude jätkuvast nõrkusest säilitas maailma juhtiv põllumajandusmasinate tootja CLAAS kõrgetasemelise müügi: 3,631 miljardit eurot (eelmisel aastal 3,838 miljardit eurot). Maksueelne tulu kahanes summale 93 miljonit eurot (eelmisel aastal 158 miljonit eurot), peapõhjuseks oli mahtude vähenemine.

„Oleme kiiresti kahanevatel turgudel oma positsiooni hästi hoidnud,“ ütles CLAASi kontserni juhatuse eestkõneleja Lothar Kriszun, „Ida-Euroopa kahekohalisel kasvunäitajal oli stabiliseeriv mõju. Me trügime edasi oma tõhususprogrammiga ning jätkame CLAASis süstemaatilisi investeeringuid digiteerimisse ja rahvusvahelistumisse, suurendades nii oma jõupingutusi selle turulangusega võitlemisel.“

Professionaalsete põllumajandusseadmete üleilmne turg koges sel aastal paljudes piirkondades jälle märkimisväärset langust. Alates 2013. aastast on viljakombainide turg kahanenud Põhja-Ameerikas 50% ja Euroopas 22%. CLAAS sai kasu Ida-Euroopa müügikasvust ja stabiilsest arengust Prantsusmaal. Kõigis muudes piirkondades müük kahanes, Saksamaal oli langust võimalik osaliselt kompenseerida kasutatud masinate tugevama müügi ja teeninduse edasise laiendamisega.

Uurimis- ja arenduskulud suurenesid

Investeeringud uurimis- ja arendustegevusse lõid uue rekordi – 214 miljonit eurot (eelmisel aastal 203 miljonit eurot) – ja need on kasvanud viimase kümne aasta jooksul rohkem kui poole suuremaks. Üks igast kümnest CLAASi töötajast tegeleb nüüd uurimise ja arendusega.

Investeeringud keskendusid uutele teenustele ning saagikoristusmasinate ja traktorite arendamisele. Elektroonilised komponendid ja tarkvara muutuvad selles valdkonnas üha tähtsamaks, kuna need võimaldavad põllumajandusmasinaid paremini juhtida ning ühendada. Üha enam põllumehi tahab jälgida ja tõhusalt juhtida oma ettevõtte kogu tööahelat.

Investeering uutesse tootmis- ja arendusvõimalustesse

Lõuna-Venemaal Krasnodari linnas läks käiku Euroopa kõige edumeelsem põllumajandusmasinate tehas. See avati 2015. aasta oktoobris ja oli oma umbes 120 miljoni euroga CLAASi senise ajaloo suurim üksikinvesteering.

Prantsusmaa ja Saksamaa tootmise ajakohastamise projektide kõrval oli teine investeerimisfookus üleilmse jaotus- ning edasimüügivõrgu laiendamisel. Kevadel pani CLAAS Disseni linnas Alam-Saksimaal nurgakivi uuele elektroonikaarenduskeskusele. Valmides majutab see üle 150 inseneri, kelle ülesanne on arendada juhtseadmeid, elektroonika arhitektuuri, terminale ja satelliidipõhiseid automaatjuhtimissüsteeme.

Üleilmse töötajaskonna kerge kahanemine

CLAASi üleilmne töötajate arv vähenes pisut, jõudes seisuga 30. september 2016 näitajani 11 300 (eelmisel aastal 11 535). See peegeldab maailma põllumajandusseadmete turu kahanemist. CLAAS annab endiselt Saksamaal tööd 5200 inimesele ja jätkab oma talentide eest hoolitsemist. Praktikantide suhe täisajaga töötajaisse oli 2016. aastal kõrge: 8,2% (eelmisel aastal 7,8%).

Tulevikuväljavaade

CLAASiga seotud turumõjurid jäävad põhimõtteliselt puutumata: kui mitte arvestada ajutiste kõikumistega, siis suureneb põllumajandustoodete nõudlus rahvaarvu ja heaolu kasvu tõttu pidevalt.

Ent 2017. fiskaalaastal ootab CLAAS üleilmse turu jätkuvat kokkutõmbumist. Põllumajandustulu kahanemine ning poliitiliste ja majanduskriiside mõju vähendavad üldist põllumajandusseadmete ostu soovi. Seetõttu näeb CLAAS ette kerget müügi kahanemist ja maksueelse tulu püsimist.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised