Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Pärnumaal Audru vallas asuvas ligi 3400 seaga farmis. Nakkuse tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

- Pärnumaal tuvastati sigade Aafrika katk
- Foto: Postimees/Scanpix
VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul algas juhtumi uurimine üleeile seoses sigade suurenenud suremusega farmis. Samuti oli 50 siga ühes sulus kõrges palavikus.
AS Vireen alustab täna sigade hukkamist ning toimetab hukatud loomad loomsete jäätmete käitlemise tehasesse.
Taudipunktist kümne kilomeetri raadiusesse ei jää rohkem seafarme, seega esialgu rohkem kitsendusi ümbruskonna farmidele ei rakendu.
Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA volitatud isikud. Eesti Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigustekitaja võis farmi pääseda. 28. veebruaril hindas ekspertkomisjon farmi kõrge bioohutusega farmiks, puudusi ei leitud.
Olev Kalda sõnul jääb seakatkuoht farmide kohale püsima veel pikaks ajaks. „Taud on metssigadel endiselt laialt levinud ning ei näita hääbumise märke. Kõik loomapidajad peavad praegu igati katku levikut tõkestama. Nii kodumajapidamistes kui suuremates seafarmides tuleb rangelt välistada sigade kokkupuude teiste koduloomade, metssigade ning võimaliku saastunud materjalidega,“ ütles Kalda.
Eelmisel nädalal tuvastati mitmed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel Leedus ja Poolas. Tänaseks on seakatk jõudnud juba seitsmesse Poola seafarmi ja kolme Leedu seafarmi. Lätis on sel aastal tuvastatud kaks sigade Aafrika katku juhtumit kodusigadel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sigade Aafrika katk levib Kesk-Euroopa suunas,eile diagnoositi sigade Aafrika katk Tšehhi metsseal. Tegemist on Tšehhi esimese sigade Aafrika katku juhtumiga.
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.