Esimene Taimekasvatuse Instituudis aretatud sort võeti ühenduse kaitse alla

Esimene Taimekasvatuse Instituudis aretatud sort võeti ühenduse kaitse alla  Foto: ETKI

17. juulil 2017 võttis Ühenduse Sordiamet kaitse alla esimese Taimekasvatuse Instituudis aretatud sordi, sojaoa 'Laulema'. Ühenduse sordikaitse tagab omaniku õigused sordi omanikule ja laieneb kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides üheselt.

Kaitse aluse sordi 'Laulema' omaniku õigused kuuluvad OÜ Bon Soya'le.

Eesti ilmastiku tingimustesse sobiva sojaoa sordi aretasid Maia Raudseping ja Lea Narits Eesti Taimekasvatuse Instituudist ning Enn Kaljo Eesti Sojaliidust.

Sojaaretajad said esimese Bergi innovatsioonipreemia

Sojaliit: eesmärgiks kohaliku sojaoaga katta meie tööstuste vajadus

"Ühenduse sordikaitse taotlus sai esitatud, kuna 'Laulema' on unikaalne sort, esimene sojauba, mis valmib meie kliima tingimustes. Sordi seemet toodetakse ja viiakse läbi tootmiskatseid sobiva kasvatustehnoloogia väljatöötamiseks. Kilemultši katsed ETKIs ja põllumajandustootjate juures on näidanud, et soja kasvatamisel on perspektiivi ka Põhjamaades," ütles ETKI asedirektor Pille Ardel.

Eesti ja Euroopa Liidu sordilehte lisati ’Laulema’ 2014. aastal. Sort aretati, registreeriti ja võeti Eestis sordikaitse alla rakendusuuringu „Sojakasvatuse arendamine kõrgeväärtuslike valgutoodete tootmiseks Eestis“ raames. ’Laulema’ on hiline, keskmise saagiga sojauba, mis sobib toidu ja söödatootmise tooraineks. Sorti iseloomustavad kõrge proteiinisisaldus, keskmine toorrasvasisaldus, kõrge ?3 rasvhappe sisaldus ja keskmine ?6 rasvhappe sisaldus. Eespool nimetatud väärtuslike omaduste tõttu sooviski sordi omanik OÜ Bon Soya taotleda ka ühenduse sordikaitset.

2016. aastal pärjati sojaoa ’Laulema’ aretamine Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemiaga.

Jaga lugu:
PÕLLUMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad põllumajanduse uudised igal nädalal enda postkasti.

Pollumajandus.ee toetajad:

Enimloetud
Meelika Sander-Sõrmus
Meelika Sander-Sõrmuspollumajandus.ee juhtTel: 555 33 789meelika@pollumajandus.ee
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150Ana.Madismae@aripaev.ee