VTA: Sigade Aafrika katku oht ei ole meie metsadest kadunud

Metssead
Metssead

Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tuletab meelde, et käes on sigade Aafrika katku kõrghooaeg ning selleks, et katk ei leviks metsast farmi tuleb meist igaühel järgida bioohutusreegleid.

Eestis on sigade Aafrika katku sel aastal diagnoositud metssigadel. Juuli keskpaiga seisuga on kokku uuritud 3296 metssiga, kellest 228 looma olid viirusega nakatunud. Katku leiud pärinevad peamiselt Lääne- ja Loode Eestist ning Saaremaalt, viimaste nädalate jooksul on aktiivset viirust leitud Harjumaalt ja Põlvamaalt.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollib, kas seapidajad rakendavad piisaval määral bioohutusmeetmeid, et taudi farmist eemale hoida. Siiski on seakatku levimise peamiseks riskiteguriks inimene ise oma tegevuse või tegevusetusega. Katk inimestele ohtu ei kujuta kuid nad võivad viirust edasi kanda. Seetõttu peavad metsas käivad marjulised, seenelised, jahimehed ja looduses liikujad olema hoolsad, sest viirus võib levida ka sõiduvahendite ning riiete ja jalanõude kaudu pikkade vahemaade taha.

Seega tuleb pärast metsas viibimist pesta korralikult käed, vahetada riided ja jalanõud ning vajadusel ka puhastada sõiduvahend.

Endiselt ootab VTA teateid surnuna leitud metssigade kohta. Tänavu Eestis kodusigadel sigade Aafrika katku diagnoositud pole. Poolas on sellel aastal diagnoositud 66, Leedus 36, Lätis 7 ning Rumeenias 438 SAK-i puhangut kodusigadel.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused