• 24.08.18, 10:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Põlluinfo: Millal maisi koristada ja kuidas sileerida?

Tänavune aasta on olnud maisi kasvule üldiselt hea, kuigi põud kimbutas ka maisi.
Maisisilo tegemiseks on tõlvik veel toores, 16.08.2018.a.
  • Maisisilo tegemiseks on tõlvik veel toores, 16.08.2018.a. Foto: Scandagra Eesti AS
Mais on meil kujunenud üheks tähtsaimaks silotaimeks peale kõrreliste ja liblikõieliste. Tänavune maisi koristus kujuneb ilmselt tavapärasest varasemaks, võime prognoosida, et paari-kolme nädala pärast on esimesed kombainid juba maisi koristamas. Praegu on juba näha, et maisi alumised lehed hakkavad ära kuivama. Sellega seosed mõtlevad juba paljud maisi koristusele. Tõlvik, mis on maisi puhul oluline energiallikas, pole aga veel valmis. Siinkohal on hea meelde tuletada, millal on maisi koristuse parim aeg. Kui maisi koristusega kiirustada jääb saamata kuni 30% loodetavast energiast (tärklisest).
Maisi koristamine
Maisi on soovitatav koristada koristusmassi 28-35% kuivainesisalduse juures. Optimaalseks peetakse 30-35% kuivainesisaldust. Sellise kuivaine-sisaldusega maisiterad meenutavad pigistades poolpehmet juustu. Valget osa on 1/3 kuni 1/2 ja terade kest hakkab kollaseks muutuma. 35% kuivainesisaldusega maisitera pigistades tundub see üsna kõva. Teras on valget osa >1/2 ning tera muutub klaasjaks ja kõvaks. 
Kuiva tõttu maisi alumised lehed kuivanud, 16.08.2018.a.
  • Kuiva tõttu maisi alumised lehed kuivanud, 16.08.2018.a. Foto: Scandagra Eesti AS
Maksimaalse silo energiasisalduse tagamiseks (varre alumine 30 cm on väga madala energia sisaldusega ja seeduvusega) ja mulla silomassi sattumise vältimiseks tuleks taimed niita minimaalselt 30 cm maapinnast. Kui niita madalamalt kui 30 cm, suureneb oluliselt silomassi sattuvate pärm- ja hallitusseente kontsentratsioon, mis põhjustavad maisisilo riknemist ja söödaväärtuse langemist säilitamisel ja söötmisel.
Mida lühemat heksli pikkust kasutatakse, seda lihtsam on niitemassi hoidlas tallata. Optimaalseks maisi heksli pikkuseks soovitatakse 1,5-2,0 cm. Silo kiire fermentatsiooni ja hea seeduvuse tagamiseks on oluline, et kõik maisiterad oleks ka muljutud. Kui aga massi kuivaine jääb alla 25 % peaks heksli pikkus olema 2,0-2,5 cm. Seda tuleks aga igal võimalusel vältida, sest madala kuivainega kaasnevad suuremad kaod ja madalam sööda seeduvus.
Optimaalne maisisilo heksli pikkus 1,5-2,0 cm
  • Optimaalne maisisilo heksli pikkus 1,5-2,0 cm Foto: Scandagra Eesti AS
Maisi sileerimine
Maisil on kõrge suhkrute sisaldus ning tänu sellele fermenteerub silo kergesti ja kiiresti. Kuid maisisilo puhul on alati oht liigseks äädikhappeliseks käärimiseks ning mannitooli ja etanooli tekkeks, mis tekitavad olulisi kadusid sööda väärtuses. Maisisilo säilitamisel ja söötmisel võib olla probleemiks kuumenemine, mida põhjustavad kiirelt paljunevad pärm- ja hallitusseened. Hilisem koristamine võib suurendada pärmide ja hallituste osakaalu veelgi rohkem. Seega tuleb eelkõige pöörata tähelepanu õigele niitekõrgusele ja heksli pikkusele, silohoidla kiirele täitmisele, piisavale tallamisele katmisele kohe peale hoidla täitmist.
Õige kindlustuslisandi valik saab olema määravaks ka sellel aastal, et tagada kiire ja kontrollitud fermentatsioon, pH langus 6-7-lt 4-le ja hea säilivus...
Sil-All Maize+ FVA on spetsiaalselt maisi sileerimiseks välja töötatud kindlustuslisand, mis takistab tänu propioonhappebakteri tüvele hallitus- ja pärmseente kasvu. Sil-All Maize+ FVA koostises olevad homofermentatiivsed piimhappebakterid ja tärklist lõhustav ensüüm amülaas soodustavad kiiret ja tõhusat käärimist, mis vähendavad toitainekadusid ning tagavad hea söömusega ja seeduvusega maisisilo piima tootmiseks. Homo-ja heterofermentatiivsete bakterite võrdlust ning selle hooaja pakkumine silo kindlustuslisanditele saad vaadata SIIT
Loe ka talirapsi kasvureguleerimisest ja haiguste tõrjest ning miks kasutada UBP-110 talirapsil SIIT
Tiiu Annukagronoom-nõustajaScandagra Eesti ASwww.scandagra.ee

Seotud lood

Uudised
  • 28.09.18, 12:43
Põlluinfo: sügistööd põllul hakkavad lõppema
Tänavune taimekasvatuse hooaeg hakkab ümber saama. Terve hooaja vältel oleme kirjutanud nii olukorrast põllul kui erinevatest taimekaitsetöödest, mida vajadusel teha. Loodetavasti on need kirjutised olnud Teile abiks mõtete koondamisel ja otsuste tegemisel.
Uudised
  • 31.08.18, 15:15
Põlluinfo: Millised tööd põllul on veel vaja ära teha?
August ehk lõikuskuu hakkabki selle nädalaga läbi saama. Tänavu on suurem osa teraviljadest selle kuuga ka koristatud. Veel on näha hiliseid suvinisu põlde ning koristada on jäänud veel ka uba, suviraps ning mais.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.08.18, 11:38
UBP-110 kasutamine taliviljadel aitab tõsta saagikust
Taliviljade saagipotentsiaali ülesehitamine algab juba külvihetkest. Selleks, et UBP-110 kasutamine annaks soovitud tulemuse, tuleb selle kasutamist alustada taliviljadel juba sügisel. Kõige paremaid tulemusi annab täisprogramm: seemnetöötlus ja kasvuaegsed pritsimised. Suurima lisasaagi saamiseks tuleb alustada UBP-110 pritsimist taime varajases kasvufaasis.
  • ST
Sisuturundus
  • 19.12.24, 14:44
Nutikad ideed uueks aastaks: Scandagra kutsub seminaridele
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele