"Kuna robotid odavnevad ja tööjõud kallineb, siis on suund selge," ütles Tali. Tema sõnul on vineeritööstus seni olnud üsna traditsiooniline tööstusharu, kus on senini palju käsitööd, kuid sedagi on hakatud järjest rohkem automatiseerima. Metsä Woodis on mõned tööd veel automatiseerimata, samas tehnilised lahendused on juba olemas, mistõttu viie aasta perspektiivis tahetakse automatiseeritust kindlasti suurendada.
Kui küsimus suundus töötegijate uuele põlvkonnale, kes tahab rohkem vaheldusrikkust, ütles Tali, et Metsä Wood sihib oma 17 erineva tooteliiniga Pärnu tehases mitmekülgsust. "Pürgime selles suunas, et inimesed õpiksid kasutama ja töötama erinevatel tootmisliinidel. See on neile huvitavam, nad saavad paremini aru protsessi tervikust, ja see on ka tööandjale parem, sest on lihtsam inimesi asendada," selgitas ta.
Töökäsi ei ole piisavalt
Kuna Metsä Woodil on ka laienemisplaanid, siis Tali sõnul peavad nad sarnaselt teiste tööstusettevõtetega tõenäoliselt palkama töötajaid väljastpoolt Euroopa Liitu. "Nii see paraku on. Pärnumaal on töötus 4%, kui ma ei eksi," ütles tehase juht. "Häid töötajaid ei ole lihtne leida."
Järgmise aasta valimiste eel andis Metsä Woodi vineeritehase juht mõtteainet ka poliitikutele: tuleks ette võtta tööjõuturu piirangud ja tööjõu palkamine väljastpoolt Euroopa Liitu, mis on praegu Tali sõnul väga kitsalt reglementeeritud ja kulukas ettevõtmine.
"Siin oleks valitsuse vastutulek väga oodatud," ütles ta. "Teine asi, millest on palju räägitud, on energia hind. Seoses rohelise energia tasuga on energia hind Eestis kõrgem kui Skandinaavias. Selline olukord ei ole kindlasti jätkusuutlik. Kui nendes kahes asjas oleks mingi edasiminek, siis oleks seda juba palju."
Kuidas motiveerib Metsä Wood oma praegusi töötajaid ja millele peaksid tähelepanu pöörama tulevased juhid, saab kuulata hommikuprogrammist.