• 30.11.18, 08:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Narva jõkke asustati 200 tuura

Eesti Loodushoiu Keskus koos Keskkonnaministeeriumiga asustas Narva jõkke 200 noort tuura, et taastada seal vahepeal täielikult hävinenud tuurapopulatsioon. Esimesed kalad lasi jõkke president Kersti Kaljulaid.
Tuur
  • Tuur
  • Foto: Postimees/Scanpix
„Narva jõgi oli kunagi üks tuntumaid tuurajõgesid, kuid vahepeal on Atlandi tuur seal täielikult hävinud. Mis inimtegevuse järel laastatud, tuleb meil endil ka taastada,“ selgitas Eesti Loodushoiu Keskuse kalateadlane Meelis Tambets.
President Kersti Kaljulaid lisas: „Meie tegevusest jäävad jäljed ja nagu täna nägime, võivad need olla ka väga positiivsed. Tuurad on nüüd vees, aga peame edasi mõtlema ja tegutsema ka selles suunas, et siin Narva jõe koskedel ja kärestikel voolaks taas pidevalt vesi, mis pakub ka kaladele uuesti sobivaid kudemispaiku.“
Tuur on Läänemerest kadunud ennekõike jõgede paisutamise, reostamise ja ülepüügi tõttu. Läänemere piirkonna maad on võtnud nõuks oma tuurapopulatsioon taastada. Rahvusvaheline Läänemere tuura taastamise kava näeb ette tuurade asustamist selle liigi poolt varem elupaikadena kasutusel olnud jõgedesse, sealhulgas Narva jõkke.
Tuurade asustamise projekti veab Eestis Eesti Loodushoiu Keskus, kes on põhjalikult uurinud Narva jõe alamjooksu kui kalade elupaika ja selle sobivust tuura taasasustamiseks. Parandada tuleks kudemistingimusi praegu kuivana seisvas koskede ja kärestike jõelõigus.
Esimesed kalad lasi jõkke president Kersti Kaljulaid.
  • Esimesed kalad lasi jõkke president Kersti Kaljulaid.
  • Foto: Keskkonnaministeerium
Eesti Loodushoiu Keskus on tuurasid asustanud varemgi. 2013. aastal lasti jõkke kahesuviseid kalu ning 2018. aastal vastkoorunuid. Sel korral asustati 200 ligikaudu sajagrammist ühesuvist kala.
Eile asustatud tuurade mari pärineb kalalt, kes on 2,5 meetrit pikk ja 120 kg raske. Ka Narva jõkke asustatud kalad kasvavad kunagi sama suureks.
Tuura asustamise projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.05.25, 12:44
MecoVit® - parim tugi piimalehmale üleminekuperioodi ajal
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele