Metsaomanikul tasub just praegu noore metsa hooldamist planeerima hakata ja toetusvõimalust kasutada.
- Noore metsa hooldamiseks makstakse toetust Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Praegu on kõige olulisema metsatöö ehk noore metsa hooldamiseks aeg väga soodne, seda heade puiduhindade ja veel olemasolevate toetusvõimaluste tõttu. Kui tavaliselt tähendab noore metsa hooldamine metsaomaniku jaoks peamiselt kulusid, siis praeguste heade kütte- ja paberipuidu hindade juures on võimalik raiest mõningat tulu teenida juba 20-30aastase metsa hooldamisel. Samuti tasub ära kasutada võimalus kuni 30aastase metsa hooldamiseks toetust küsida, sest tänased maaelu arengukavas kokku lepitud toetusmeetmed lõpevad 2020. aastaks. Kas ja kui palju järgmisel perioodil Euroopa Liidu vahenditest metsakasvatust toetatakse, ei tea praegu veel keegi.
Kui sooviks selle töö ette võtta, kuid ajast ja teadmistest jääb puudu, tasub pöörduda kohalikku metsaühistusse. Tavaliselt mittetulundusühingutena tegutsevates metsaomanike ühendustes on olemas metsatööde planeerimiseks ja tegemiseks vajalikud teadmised ja kontaktid, samuti on ühistutes olemas kogu metsatoetuste taotlemist puudutav informatsioon. Metsaomanik saab ühistust vajaliku info ja juhiseid oma metsa eest hoolitsemiseks. Kui aga endal ei ole soovi oma metsaga tegeleda, korraldavad metsaühistu spetsialistid kõik vajalikud tööd metsaomaniku jaoks ise ära. Tänaseks on metsaühistutega liitunud juba üle 13 tuhande metsaomaniku.
Toetusvoor veebruaris
Metsahoolduseks saab toetust küsida juba 5.-25. veebruaril. Valgustus- ja harvendusraiete tegemiseks kuni 30aastases metsas on toetuseelarves kokku 1,5 miljonit eurot. Toetusmäär on 159 eurot hektari kohta ning varasemad aastad on näidanud, et kõik nõuetekohased hooldusraie toetuse taotlused saavad ka rahastatud. Taotlus tuleks Erametsakeskusele esitada metsaühistu kaudu või läbi e-PRIA, töödega võib alustada juba järgmisel päeval pärast taotluse esitamist.
Lisaks hooldusraietele saab veebruaris toimuvas metsameetme taotlusvoorus toetust küsida kasvavate puude laasimiseks, ulukikahjustuste ennetamiseks, tormi või tulekahju tagajärjel hukkunud metsa taastamiseks ning männikärsaka või juurepessu vastase tõrjevahendi soetamiseks. Metsaühistud saavad taotleda toetust ka metsaseadmete ja tarvikute soetamiseks ning metsatulekahju ennetamiseks.
Täpsem info toetuse taotlemise tingimuste ja metsaühistute kohta erametsaportaalist
www.eramets.ee.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.