Autorid: põllumajandus.ee, Põllumajandus.ee • 11. märts 2019

Eesti Lihatööstus läks pankrotti

Lihatööstus
Foto: Eiko Kink
Tartu maakohus kuulutas möödunud reedel välja Põlvamaal Vastse-Kuuste alevikus asuva ühistu Eesti Lihatööstuse pankroti.

Avaldused Eesti Lihatööstuse pankroti väljakuulutamiseks esitasid selle aasta jaanuaris osaühingud Kupna Mõis ja Saimre Seakasvatus. Võlausaldajate avaldused on esitatud põhjusel, et ühistu jättis nuumsigade müügi eest esitatud arved tasumata. Kuna neil ei õnnestunud võlgnevust välja nõuda, palusid nad ühistu pankroti väljakuulutamist.

Kohus leidis, et võlgnik on püsivalt maksejõetu, mistõttu tuleb pankrotiseaduse järgi välja kuulutada pankrot. Pankrotihalduri kogutud tõendite järgi on ühistul püsivaid täitmata kohustusi oluliselt rohkem kui vara. Võlgnikul on vara hinnanguliselt summas 998 255 eurot ja kohustusi vähemalt summas 1 942 558 eurot. Neile kohustusele lisanduvad veel võlgnevused töötajatele, mille täpne suurus selgub töölepingu lõpetamise seisuga.

Ühistu pankrotihalduriks on määratud vandeadvokaat Karin Antsov ja võlausaldajate esimene üldkoosolek toimub 29. märtsil Jõgeva kohtumajas.

Ei suutnud kahjumist välja tullaPankrotihalduri andmete järgi on võlgnik tegutsenud aasta-aastalt kahjumiga. Eesti Lihatööstus ei suutnud möödunud aastal viia enda tegevust tasemeni, mis võimaldaks majandustegevuse jätkamist viisil, et lisaks jooksvatele igakuistele kohustustele suudetaks likvideerida varasematest aastatest juba sissenõutavaks muutunud kohustused. Ühistu tegevust pärssiva tegurina tõi haldur muu hulgas välja sagedased juhatuse liikme vahetamised.Võlgnikul on sõlmitud tööleping 28 töötajaga, kelle kollektiivse koondamise vajalikkusest on juhatuse liige teavitanud töötukassat. Töölepingute lõpetamisel pankroti väljakuulutamise tõttu esitab pankrotihaldur töötukassale avalduse töötajatel saamata jäänud töötasu ning puhkuse- ja koondamishüvitise hüvitamiseks.Kupna Mõisa ja Saimre Seakasvatuse menetluskulud jäävad võlgniku kanda. Võlausaldajad peavad hiljemalt kahe kuu jooksul pärast pankrotiteate ilmumist Ametlikes Teadaannetes teatama pankrotihaldurile kõigist oma enne pankroti väljakuulutamist tekkinud nõuetest võlgniku vastu.Reedene määrus kuulub viivitamatule täitmisele, kuid võlgnik ja võlausaldajad saavad seda vaidlustada Tartu ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960