Autor: Põllumajandus.ee • 17. juuni 2019

Norra keelustas karusloomafarmid

13. juunil hääletas Norra parlament karusloomafarmide keelustamise poolt. 

Ligi 200 Norra karusloomafarmi peavad oma uksed sulgema aastaks 2025.
Norra keelustas karusloomafarmid
Foto: Pixabay

Norra loomade eestkoste organisatsiooni NOAH juhi Siri Martinseni sõnul on sealne keeld märgiline, kuna Norra oli üks esimesi riike, kus loodi karusloomafarmid. Loomuse hinnangul on karusloomafarmide keelustamise protsess ka Eestis lõpusirgel.

Siri Martinsen märgib, et Norra vastutab karusloomafarmide kui ebaeetilise praktika levitamise ja levimise eest. “Norra on aktiivselt toetanud karusloomafarme ja karusnaha tarbimist, nüüd aga on just Norra see, kes saadab maailmale signaali, et karusloomakasvandused on ajast ja arust,” ütles Martinsen.

NOAH ja teised Norra organisatsioonid on aga alustanud teekonda karusnaha impordikeelu suunas. NOAHi nädal tagasi algatatud petitsioon keelustada karusnaha import on tänaseks kogunud juba 10 000 allkirja.

“Eestiski on võitlus karusloomafarmide keelustamise nimel kestnud juba 10 aastat, kuid oleme lõpusirgel. Karusloomafarmid hääbuvad ja karusnahk kui materjal ei ole ei Eestis ega mujal maailmas populaarne. Juba üle 20 Eesti moelooja on liitunud selliste uhkete nimedega nagu Versace, Gucci, Armani, Prada, Hugo Boss ja teised, kes on loobunud karusnaha kasutamisest oma loomingus,” ütles loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kommunikatsioonijuht Annika Lepp.

Hiljuti ühendasid Eesti, Soome, Rootsi ja Norra loomade eestkoste organisatsioonid Loomus, NOAH, Animalia ja Djurens Rätt jõud, et kooskõlastada oma tegevused ja kampaaniad ning lõpetada nimetatud riikides karusloomade kasvatamine.

Kuigi käesoleva aasta jaanuari lõpus hääletas Riigikogu teistkordselt karusloomafarmide keelustamise vastu, töötavad loomade eestkostjad keelu nimel veelgi intensiivsemalt.

Karusloomakasvandused on juba keelustatud Suurbritannias, Belgias, Austrias, Hollandis, Tšehhis, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias, Brasiilias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. Itaalias ja Šveitsis on karusloomakasvandustes loomade heaolunõuded nii rangelt sätestatud, et karusloomakasvandusi seal sisuliselt enam ei eksisteeri. Ka Saksamaa sulges oma viimase karusloomafarmi.

Loe lisaks:

Uuring: Eestimaalaste hinnangul peaks karusloomakasvatus olema Eestis lubatud ka tulevikus

Peaaegu kogu karusloomakasvatuse toodang läheb ekspordiks

Riigikogu lükkas karusloomakasvanduste sulgemise seaduseelnõu tagasi

Karusloomakasvatajad: poliitikud tahavad teha lõpu pika traditsiooniga tegevusalale

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960