Autor: Äripäev • 15. oktoober 2019

M.V.Wool teeb Harku tehases täieliku sterilisatsiooni

M.V.Wooli nõukogu esimehe Meelis Vetevoolu sõnul pole ettevõte tehasest alates suve keskpaigast võetud proovidest leitud listeeriabakterit, kuid Vetevoolu perekonnale kuuluv kalatööstust läbib sellegipoolest veel kord täieliku puhastuse.
Foto: Liis Treimann
M.V.Wool AS viib ettevõtte Harku tehases läbi täieliku sterilisatsiooni ning peatab sel nädalal kaheks päevaks tootmise. Tootmise peatamise ja puhastuse eesmärk on välistada listeeriabakteri esinemine tootmishoones ja -pindadel.

„M.V.Wooli tehase ruumidest ja tootmispindadelt ei ole alates 1. juulist kordagi avastatud listeeriabakterit. Nüüd oktoobris on võetud 41 pinnaproovi, mis olid kõik samuti listeeriavabad. Sellele vaatamata viime tootmises veel kord läbi täispuhastuse, et välistada täielikult genotüübi ST1247 esinemine ettevõttes,“ ütles M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool.

Vetevool rõhutas, et toiduohutus on ettevõtte prioriteet ning M.V.Wool teeb veterinaar- ja toiduametiga koostööd, et tagada ettevõttes listeeria nulltolerants ning jätkata tarbijate varustamist puhta toiduga. Sestap kutsub ettevõte 17. ja 18. oktoobril toimuvat puhastust jälgima veterinaar- ja toiduameti esindajad.

Sterilisatsiooni käigus võetakse koost lahti kõik seadmed ning kõik detailid puhastatakse vähemalt 83kraadisel temperatuuril. Täispuhastus toimub ka kõikides ladudes ja tootmisruumides ning edaspidi steriliseeritakse sagedamini ka tootmises kasutatavat sisetaarat.

Lisaks kasutab ettevõte listeeria tõrjumiseks iga tööpäeva lõpus süvapesu ning tootmispauside ajal pestakse tootmisliine osoneeritud veega. Tarvikute puhastamiseks kasutatakse desinfitseeriva toimeainega lappe ning desinfitsaatoreid.

Ettevõte kaalub säilivustähtaja lühendamist praeguselt 30 päevalt toodetes, kus ei kasutata listeeria arengut pärssivaid säilitusaineid.

M.V.Wooli meetmed on vastuseks veterinaar- ja toiduameti kirjale 11. oktoobrist, millele M.V.Wool täna ametlikult vastas. Kirjas edastas amet M.V.Woolile protokolli 11 tooteproovi sekveneerimise tulemustega, kõik protokollis näidatud ST1247 tüvega proovid olid võetud enne 4. juulit väljunud toodetest.

M.V.Wool tellis samadele partiidele listeeria arvulise määramise sõltumatus laboris ning ükski proov ei ületanud 10 cfu/g (lubatud piirmäär on 100 cfu/g) ehk kõik proovid on ohutud. "Nagu öeldud, ka ettevõtte pinnaproovid on olnud alates 1. juulist 2019 puhtad," toonitas ettevõte pressile saadetud teates.

M.V.Wool on seisukohal, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning on välistatud nende kalatoodete kahjulik mõju inimeste tervisele. M.V.Wool teeb alates selle aasta kevadest tihedat koostööd veterinaar- ja toiduametiga ning järgib tehases ameti kehtestatud nulltolerantsi nõuet listeeriabakterile.

Alates juulist 2019 ettevõtte tootmispindadelt võetud 195 puhast proovi kinnitavad, et tehasest on suudetud listeeria välja juurida. Terviseameti andmetel on Eestis tänavu registreeritud 12 listerioosi haigusjuhtu, kuid ST1247 genotüübi põhjustatud haigusjuhte ei ole nende seas tuvastatud.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960