Autorid: Meelika Sander-Sõrmus, Põllumajandus.ee • 6. jaanuar 2020

Maaülikool sai valmis viis ühistegevust käsitlevat trükist

Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi eestvedamisel on valminud mitmed ühistegevuse alased trükised, millele tasub kindlasti pilk peale visata ka neil, kes hetkel veel ise aktiivselt ühistegevuses ei osale, kui ka neil, kellele see juba tuttav teema on.
Maaülikool sai valmis viis ühistegevust käsitlevat trükist.
Foto: Pixabay

Läinud aasta viimastel nädalatel nägid ilmavalgust viis ühistegevuslikku programmi väljaannet. Esimesena libisesid trükipressi vahelt välja sada eksemplari teabematerjali "Ühistute finantseerimine ja ühishangete koostamine".

Selle teabematerjali koostamiseks on lastud kõnelda erinevatel praktikutel – kuidas nemad on suutnud kapitali kaasata ning kombineerida selleks erinevaid võimalusi. Nii jagavad omi kogemusi ühistute rahastuse osas põllumeeste ühistu KEVILI, piimatootja ja -töötleja E-Piim, piimandusühistu Epiko, puuviljakasvatusega ja sellest siidri tootmisega tegelev Siidrikoda ja piimakarja- ning teraviljakasvataja Trigon Dairy Farming Estonia AS. Nõu annavad ka Swedbank ja Maaelu Edendamise Sihtasutus.

Teine väljaanne "Ühisturundamine" räägib turundamisest. „Ühisturundamine tekitab ikka ja jälle ohtralt küsimusi. Erinevad tootjad kinnitavad, et neid huvitaks koostöö ühise turundamise valdkonnas, aga samal ajal on tunne, et kuidas ma siis teen koostööd konkurendiga. Eks selline mõtteviis viitab turu piiratusele ning suuremate sihtide hägususele,“ ütleb väljaande autor, Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika professor, ühistegevuse teadmussiirde pikaajalise programmi juht Rando Värnik. „Meie eesmärk ei ole anda ühistutele nõuandeid, milliseid ühisturundamise vahendeid ja võimalusi nad peaksid kasutama. Soovime pigem suunata nende tähelepanu ühisturundamise võimalikkusele.“

Kahe trükise järel valmisid kolm digitaalset ühistegevuse käsiraamatut: "Areneva ühistu käsiraamat", "Ühistu juhtimise käsiraamat" ja "Ühistu nõukogu käsiraamat". Lugejad leiavad nii nendest kui programmi raames varem ilmunud materjalidest nii mõndagi praktilist ja huvitavat.

Kõik ühistegevuse teadmussiirde pikaajalise programmi väljaanded on kättesaadavad SIIT.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960