Loomulikult oli esimene samm põldude rajamine Rannu Seeme OÜ maadele. Sortideks sai valitud 9 sorti: ’Creator’, ’Reform’, ’Bohemia’, ’Malunas’, ’Effekt’, ’Julie’, ’Skagen’, ’Ramiro’ ja ’Ada’. Taimekaitse võrdluskatses oli kolm varianti: Syngenta, BASFi ja põllumehe. Rajati ka väetuskatse võrdlemaks Yara ja põllumehe programme. Tehti ka leheanalüüse, mis saadeti Inglismaale YARA Megalabi.
Põllutööd tehti enamuses Väderstadi tehnikaga. Madis Ajaots rääkis lühidalt, mis tööd millal tehti. „Külvati 20. septembril 2018. Külvisenorm oli 350 kuni 400 idanevat seemet ruutmeetrile, olenevalt sordist 160 kuni 200 kg/ha. Sortidele ’Creator’, ’Reform’, ’Bohemia’, ’Malunas’, ’Effekt’, ’Julie’, ’Skagen’ võrdluseks kasutati juba hästi tuntud talinisusorte ’Ada’ ja kõige varajasemat talinisu ’Ramiro’. Sügisel olid suurimaks nuhtluseks haned,“ rääkis Ajaots. „Kõige huvitavam aeg talivilja kasvatuse juures on kindlasti aprill. Nii on see aasta näidanud, et kevade algus, mis on jahedam ja hilisem, mõjutab talivilja vähem. Pikem jahedus annab taimedele pikema võrsumisperioodi ja seega võiks tulevikus kuluda ka vähem seemet hektarile ning tulevikku silmas pidades oleks vaja rohkem võrsuvaid sorte.“
Kasvutingimuste kohta tõi põllumees välja, et sel hooajal olid ideaalsed tingimused talivilja kasvatamiseks ja nii oli talvekindlus kõikidel sortidel väga hea. Sademeid oli parajalt, väga kuiv oli aga aprillis. Kuivus eeldas väga hoolega kevadiste põllutööde planeerimist, just väetamise osas tuli teha õiged otsused.
Põllukooli lõpuseminaril tutvustasid Margus Saviste, Alo Põldma ja Kristjan Kasearu BASFist ning Kaupo Suik Syngentast oma katseid ja seal tehtud taimekaitse lahendusi. Mikk Tagel ja Marek Linnutaja rääkisid lahti Yara väetuskatsed. Rannu Seemne juht Madis Ajaots selgitas, mida tema sel hooajal katsetas ja mis end reaalselt ka õigustas. Jagati ka ohtralt soovitusi, aga neid me siin eraldi välja ei too. See teadmine jäägu põllukoolis osalejate privileegiks.
Katsepõllu koristus ja tulemused
Kokkuvõtte katsest tegi ETKI talinisu aretaja Reine Koppel, kes rõhutas, et Talinisu Põllukooli puhul on tegu siiski tootmiskatsega.
„2. augustil koristati tootmispõllult ühe meetri laiuse heedriga varustatud katsekombainiga 10 meetri pikkune katselapp igast variandist. Kokkuvõtteks analüüsisime saaki, proteiini, kleepvalku, langemisarvu, 1000 tera massi, mahumassi ja produktiivvõrsete arvu. Mõõtsime ka taimede pikkust, pikema kõrre kasvatas ’Ada’ ja lühema ’Reform’. Sortide keskmine saagikus oli 11,4 t/ha. Suurima saagikusega paistsid silma kolm sorti: ’Effekt’, ’Skagen’ ja ’Reform’. Katsed, kus oli hõredam külv, seal oli saagikus keskmiselt 0,7 t/ha väiksem,“ tutvustas katsetulemusi Koppel ja lisas, et keskmine saagikus oli parim Syngenta katsealal.
Proteiini ja kleepevalgu sisaldus määrati ekspressmeetodil täisterast. „Huvitav oli sel hooajal see, et kuigi saak oli suur, oli kõrge ka proteiini ja kleepevalgu sisaldus, olles siis sortide ja variantide keskmisena 14,6% proteiin ja 30,3% kleepevalk. Kõrgeima proteiinisisaldusega olid ’Bohemia’, ’Ada’, ’Ramiro’ ja ’Effekt’, madalaima näidu sai ’Creator’. Kõrgeima kleepevalgu sisaldusega olid ’Ada’ ja ’Bohemia’,“ rääkis Koppel. Ka siin tõi Reine Koppel välja, et katsevariantidest sai parima proteiini ja kleepevalgu sisalduse BASFi ja põllumehe variant.