• 17.01.20, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eurostat plaanib tänavu suurt põllumajandusloendust

Iga liikmesriik peab koguma andmeid iga põllumajandustootja ja talu kohta, mis ületab nende riigi teatavaid näitajaid.
Loenduse käigus kaardistatakse loomad, loomade pidamine, tööjõud jne.
  • Loenduse käigus kaardistatakse loomad, loomade pidamine, tööjõud jne.
  • Foto: Pixabay
Loendusi viiakse läbi iga 10 aasta järel vastavalt ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) soovitustele. 2020. aasta voor viiakse läbi põllumajanduse loenduse ülemaailmse programmi raames ja seda täiendavad valimiandmete kogumised, mida korraldatakse iga 3-4 aasta tagant kümneaastaste loenduste vahel (talude struktuuriuuringud).
Euroopa Liidus tehakse igale liikmesriigile ülesandeks koguda andmeid iga põllumajandustootja ja talu kohta, mis ületab nende riigi teatavaid näitajaid. See tähendab, et kogutakse andmeid koguni 10,5 miljoni põllumajandusettevõtte kohta (2016. aasta andmetel) ELis.
Milliseid andmeid kogutakse?

Artikkel jätkub pärast reklaami

ELi 2020. aasta põllumajandusloendusel kogutakse umbes 300 muutujat, mis hõlmavad põllumajanduse erinevaid aspekte, näiteks talu ja põllumajandusettevõtja üldised karakteristikud, maa, kariloomad, tööjõud, loomade pidamine ja maaelu arengu toetusmeetmed. Kõigi nende laiaulatuslike aspektide raames kogutakse märkimisväärsel hulgal andmeid. Näiteks on seal teave farmide suuruse, taludes töötavate inimeste arvu, nende vanuse ja soo, põllumajandusettevõtete juhtide väljaõppe taseme, loomapidamishoonete ja sõnniku käitlemise kohta. Loendusandmed käsitlevad aastat 2020 (välja arvatud Portugal, kus andmed on 2019. a. kohta).
Milline on Eurostati roll?
Eurostati ülesanne on töötada välja õigusaktid, millega luuakse raamistik ELi põllumajandusloendusele. Eurostat hakkab alates 2021. aastast saama andmeid miljonite Euroopa talude kohta igast liikmesriigist, suurem osa andmeid saabub 2022. aasta esimeses kvartalis. Selle ülesanne on tagada andmete kvaliteet; isikuandmete anonüümseks muutmine; koondada andmeid, et saada EL-i kogusummad või keskmised väärtused; liita andmed oma andmebaasi ja analüüsida tulemusi (analüüsi näited leiate Eurostati põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse statistika statistikaraamatus 2018. Vaata SIIT).
Eurostat alustab põllumajandusloenduse tulemuste avaldamist 2022. aasta teisel poolel. Neid tulemusi kasutavad avalikkus, teadlased, põllumehed ja poliitikakujundajad põllumajandussektori olukorra ja põllumajanduse keskkonnamõju paremaks mõistmiseks. Loe lähemalt SIIT.
Ene Kärner, Eesti põllumajandusorganisatsioonide esindaja Brüsselis

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.06.25, 16:03
Virtuaalne põllumees Toots – tark teekaaslane vilja fikseerimisel
“Põllumees Toots sündis vajadusest paremini mõista, kuidas Eesti põllumees end tunneb, kui ta vilja fikseerib, ja millised on tema suurimad kõhklused. Tahame pakkuda alternatiivi, mis aitab põllumeestel riske vähendada,” selgitas Scandagra Eesti teraviljaostujuht Urbo Vilibert virtuaalse põllumehe sünnilugu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele