Maaeluministeeriumis toimus teisipäeval toiduohutuse nõukoja kohtumine, kus peamise teemana arutati mitmeaastase riikliku kontrollikava 2020. aasta rakenduskava. Sel aastal pööratakse enam tähelepanu ennetustööle ning pettuste avastamisele.
![Soovitakse tõsta ka järelvalvevõimekust toidupettuste avastamisel - on Eesti mesi või ei?](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=8748281d-db7b-5f77-983e-94dcc172e6a1&width=3840&q=70)
- Soovitakse tõsta ka järelvalvevõimekust toidupettuste avastamisel - on Eesti mesi või ei? Foto: Pixabay
Maaeluminister Arvo Alleri sõnul on nõukoda hea võimalus arutada valdkondlike ekspertidega olulistel toiduohutuse teemadel. „Nõukojal on tähtis roll toiduohutusega seotud probleemide tõstatamisel ja lahenduste pakkumisel. Hindan nõukoja pädevust kõrgelt,” sõnas minister avakõnes ja lisas, et ootab nõukojalt olulistele küsimustele tähelepanu juhtimist ka edaspidi.
Mitmeaastase kontrollikava 2020. a rakenduskava tutvustas nõukojale Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda, kes tõi välja VTA planeeritud tegevused ning seatud eesmärgid ja prioriteedid. Kalda sõnul suunab VTA sel aastal tähelepanu eelkõige ennetustööle ja valmisolekule erinevates olukordades reageerida. Samuti soovitakse tõsta järelevalve võimekust toidupettuste avastamisel.
Nõukojas pöörati tähelepanu ka mikroobide resistentsuse (AMR) seisule Eestis. Nõukoja liikmed said ülevaate valdkondlikust AMRi seisust, seatud eesmärkidest ning tegevuskavast.
Päeva lõpetuseks anti nõukoja liikmetele ülevaade Eesti koostööst Euroopa Toiduohutusametiga (EFSA). Teaduskoostöös EFSA-ga panustab Eesti Euroopa Liidu toiduohutuse kõrge taseme tagamisele. EFSA teadushinnangutele tuginedes saavad riskijuhid ja poliitikakujundajad teha teaduspõhiseid otsuseid toiduga seotud võimalike riskide ohjamiseks. Eesti teadlaste osalemine rahvusvahelistes projektides aitab kaasa riskihindamise võimekuse tõusule Eestis ning annab väärtuslikke teaduskoostöö kogemusi ja uusi kontakte.
Toiduohutuse nõukoda kutsuti kokku esimest korda möödunud sügisel, et suurendada laiapõhjalist koostööd toiduohutuse valdkonnas. Nõukoja liikmeteks on erinevad ülikoolid, Veterinaar- ja Toiduamet, Veterinaar- ja Toidulaboratoorium, Tervise Arengu Instituut, Terviseamet, Sotsiaal- ja Keskkonnaministeerium ning erialaliidud.
Seotud lood
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.