Autor: Põllumajandus.ee • 14. aprill 2020

Integreeritud taimekaitse põhimõte – jälgi taimekahjustajate levikut!

Kuidas teha majanduslikult põhjendatud taimekahjustajate tõrjet vajaduse korral ja õigeaegselt? Selleks tuleb jälgida taimekahjustajate levikut – nii saab varakult määrata taimekahjustaja ründe ja selle eest hoiatada.
Põldude regulaarne monitooring on vajalik, et hinnata kultuuri arengut ja haiguste, umbrohtude ning kahjurite populatsioone.
Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Sellest, mida taimekahjustajate leviku jälgimisel silmas pidada, kirjutab Maablogis Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna nõunik Evelin Hillep.

Taimekahjustaja tundmine tasub ära

Selleks, et tunda ära taimekahjustajad ja kasulikud organismid, peab tootja olema teadlik, millised nad välja näevad ning milline on põllu kahjustajate taluvuslävi.

Varajane tuvastamine on sageli võtmetegur sobiva sekkumismeetodi või taimekaitsevahendi valimisel. Taimekahjurite ja -haiguste tuvastamisel on abiks mitmesugused veebipõhiseid tööriistad ja rakendused.

Vaatle oma põlde.
Foto: Maablogi

Põlluvaatlus on oluline

Taimekahjurite ja -haiguste seire peaks võimalusel hõlmama kohapealseid vaatlusi, teaduslikult põhjendatud hoiatus-, prognoosi- ja varase diagnoosimise süsteeme ning kvalifitseeritud nõustajate soovituste kasutamist.

Põldude regulaarne monitooring on vajalik, et hinnata kultuuri arengut ja haiguste, umbrohtude ning kahjurite populatsioone. Ilmastik, lämmastikutase mullas ja peremeestaime haiguskindlus määravad, kas haigus muutub tõsiseks.

Oluline on teha kindlaks kahjustajate leviku ulatus, millest alates on majanduslikult otstarbekas taimekaitsetöid teha. Iga väiksema haiguslaigu või kahjuri pärast ei ole mõistlik sünteetilist taimekaitsevahendit kasutada. Taimekaitsevahendi kasutamise vajadus tuleb otsustada kahjuri tõrjekriteeriumist lähtudes.

Tõrjekriteeriumite teadmine tasub ära

Tõrjekriteerium näitab kahjuri arvukust või kahjustuse intensiivsuse taset, millest alates tekib nii suur saagi langus, et keemiline tõrje on majanduslikult õigustatud.

Kahjurite areng ja levik sõltub ilmastikuteguritest, nagu temperatuur, sademed, päikesepaiste ja õhu liikumine. Suurim mõju kahjurite arengule on temperatuuril, seega tuleb otsuste tegemiseks kindlasti jälgida ilmaprognoosi. Tõrjetöödega hilinedes ei saa taimekahjustajaid enam kontrollida ning vaatamata taimekaitsevahendite kasutamisele võivad saagikaod olla suured.

UURI LISAKS:

Integreeritud taimekaitse suunised tähtsamate põllumajanduskultuuride kasvatamiseks

Taimekahjustajate monitooring koos andmete operatiivse edastamisega aitab varakult määrata ja hoiatada kahjustaja ründe eest ning selle alusel teha õigeaegset ja majanduslikult põhjendatud tõrjet.

Evelin Hillep, Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna nõunik

Allikas: Maablogi

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960