Autor: Põllumajandus.ee • 29. aprill 2020

ELi geograafiliste tähistega kaitstud toodete müügiväärtus on 75 miljardit eurot

Euroopa Komisjoni uuringu kohaselt müüakse kokku 74,76 miljardi euro väärtuses selliseid põllumajanduslikke toiduaineid ja jooke, mille nimetused on Euroopa Liidu geograafiliste tähistega kaitstud.
Eestis taotleb geograafilist tähist ka sõir.
Foto: Pixabay

Rohkem kui viiendik sellest summast pärineb ekspordist väljapoole Euroopa Liitu. Uuringust selgub, et kaitstud nimetusega toote müügiväärtus on keskmiselt kaks korda suurem kui samalaadsel kaitsmata tootel.

„Euroopa geograafilised tähised peegeldavad meie põllumajandussektori pakutava tootevaliku rikkalikkust ja mitmekesisust. Tootjate eelised on selged. Nad saavad müüa tarbijatele, kes otsivad ehtsaid piirkondlikke kõrgema väärtusega tooteid. Geograafilised tähised on meie kaubanduslepingute keskne element. Kaitstes tooteid kogu maailmas, takistame tootenimetuste ebaausat kasutamist ning säilitame Euroopa põllumajanduslike toiduainete ja jookide hea maine. Geograafilised tähised kaitsevad kohalikku väärtust kogu maailmas,“ kommenteeris põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski.

ELi kvaliteedikavadega kaitstakse konkreetsete toodete nimetusi, et propageerida toodete ainulaadseid omadusi, mis on seotud nende geograafilise päritolu ja piirkonnas nende valmistamiseks kasutatava oskusteabega. Sellised tootenimetused moodustavad osa ELi intellektuaalomandi õiguste süsteemist ning kaitsevad seaduse jõuga tooteid jäljendamise ja väärkasutamise eest. Põllumajanduslikud toiduained ja veinid on kaitstud päritolunimetuse ja geograafilise tähisega ning piiritusjoogid on kaitstud geograafilise tähisega. Kuulsad geograafilised tähised on näiteks Bayerisches Bier, Champagne, Irish Whiskey, Kalamata olives, Parmigiano Reggiano, Polish Vodka, Queso Manchego ja Roquefort. Eesti toodetest on vastava märgistuse ainsana saanud „Estonian Vodka“, geograafilist tähist taotleb ka sõir.

LOE LISAKS:

Eesti taotleb geograafilist tähist nimetusele „sõir“

Eesti sai esimese kaitstud geograafilise tähisega toote

Sven Ivanov: otsus aitab kaasa kohalike piiritusetööstuste tekkimisele

Kvaliteedimärk aitab ekspordivõimekust tõsta

Lisaks on ELis kaitstud ka garanteeritud traditsioonilise toote (GTT) märgistus, millega rõhutatakse toote traditsioonilisust, ilma et toodet seostataks konkreetse geograafilise piirkonnaga. Garanteeritud traditsioonilise toote märgist kandvaid põllumajandustooteid ja toiduaineid müüakse 2,3 miljardi euro väärtuses. Garanteeritud traditsioonilise toote kuulsad näited on Bacalhau de Cura Tradicional Portuguesa, Amatriciana tradizionale, Hollandse maatjesharing ja Kriek.

Uuring hõlmas kõiki 3 207 tootenimetust EL 28-s 2017. aasta lõpu seisuga (2019. aasta märtsi lõpu seisuga oli kaitstud tootenimetusi juba 3 322). Uuringust selgub, et kaitstud nimetusega toote müügiväärtus on keskmiselt kaks korda suurem kui samalaadsel kaitsmata tootel.

Seega ilmneb uuringust, et tänu selliste toodete kõrgele kvaliteedile, mainele ja tarbijate valmidusele maksta ehtsate toodete eest rohkem, saavad tootjad nende turustamisest ja suuremast müügist selget majanduslikku kasu.

Uuringut saad lugeda SIIT.

EL on sõlminud üle 30 rahvusvahelise lepingu geograafiliste tähiste vastastikuseks tunnustamiseks. Geograafilistel tähistel on üha olulisem roll ELi ja teiste riikide vahelistes kaubandusläbirääkimistes. Komisjon eraldab igal aastal ligikaudu 50 miljonit eurot kvaliteetsete toodete tutvustamiseks nii ELis kui ka mujal maailmas.

Uuringu peamised järeldused:

Oluline müügiväärtus. Geograafilise tähisega toodete ja garanteeritud traditsiooniliste toodete müügiväärtus oli 2017. aastal hinnanguliselt 77,15 miljardit eurot. See on 7% Euroopa toiduaine- ja joogisektoris toimuva müügi koguväärtusest, mis oli 2017. aastal hinnanguliselt 1,101 miljardit eurot. Sellest üle poole moodustasid veinid (39,4 miljardit eurot), 35 % põllumajanduslikud tooted ja toiduained (27,34 miljardit eurot) ning 13 % piiritusjoogid (10,35 miljardit eurot). 2017. aastal registreeritud 3 207 tootenimetusest (kaitstud kas geograafilise tähise või garanteeritud traditsioonilise tootena) olid 49 % veinid, 43 % põllumajanduslikud toiduained ja 8 % piiritusjoogid.

Kaitstud toodete müügihind on kõrgem. Uuringuga hõlmatud toodete müügiväärtus oli keskmiselt kaks korda suurem kui samalaadsetel kaitsmata toodetel. Veinide puhul oli väärtuslisa määr 2,85, piiritusjookide puhul 2,52 ja põllumajanduslike toiduainete puhul 1,5.

Tõeliselt euroopalik poliitika. ELi iga liikmesriik toodab tooteid, mille nimetused on ELis registreeritud, mis on piirkonna traditsioonilise kulinaarse pärandi tähtteosed ja riigi põllumajandusliku toiduainetööstuse majanduslik liikumapanev jõud.

Geograafiliste tähiste kasutamine eksportimisel. Geograafiliste tähistega märgistatud tooted moodustavad 15,5% ELi põllumajanduslike toiduainete koguekspordist. Seejuures on veinid jäänud kõige olulisemaks tooteks nii kogumüügis (51%) kui ka liiduvälises kaubavahetuses (50%). Pool kõigist ELi geograafilise tähisega toodetest eksporditakse USAsse, Hiina ja Singapuri.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960