• 11.05.20, 13:40
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aivar Kokk: piimakarja säilitamine vajab lisatoetust

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul tuleb piimakarja säilitamiseks ja põllumeeste toetamiseks luua võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele.
Aivar Kokk (paremal) soovib põllumajandust läbi piimatootjate toetada.
  • Aivar Kokk (paremal) soovib põllumajandust läbi piimatootjate toetada.
  • Foto: Liis Treimann
Koka sõnul tuleb kiiresti langetada otsuseid, et ära hoida piimakarja müüki välismaale, nagu see juhtus 2013-2014. aasta kriisi ajal. „Eestis peetakse täna ligi 80 000 lüpsilehma ja päevane piimatoodang on umbes 2000 tonni, millest 400 tonni eksporditakse Leetu ja 200 Lätti. Põllumeeste jaoks on oluline, et toorpiima kokkuostuhind ei langeks alla omahinna ehk 300 euro/tonnist. Maikuu toorpiima kokkuostuhind on meie naaberriikides juba langenud 260-270 euroni tonni eest, mis on madalaim kokkuostuhind alates 2014. aastast. Seetõttu tuleb tegutseda kohe, et hoida ära piimakarja vähenemist ja põllumeeste pankrotilainet,“ rääkis Kokk.
Riigikogu liige näeb ühe võimaliku lahendusena nn lao finantseerimise meedet. „Me peame looma võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele. PRIA-l on täna võimekus 24 tunni jooksul alustada toodangu ladustamist," märkis Kokk. "Lähinädalatel peaks ka Euroopa Komisjoni põllumajandus- ja maaeludirektoraadi poolt kinnitatama sekkumise kokkuostu hinnad, mille eesmärk on säilitada tootjatele vähemalt piimatootmise omahind,“ ütles Kokk.
Ta lisas, et hetkel võib kujuneda probleemiks Eesti piimatööstusettevõtete transpordivõimekus. „Põllumajanduskaubanduskoda võiks nüüd võtta initsiatiivi, et koostöös Maaeluministeeriumiga, tootjatega, töötlejatega ja transpordiettevõtetega leida lahendused piimatööstuse tootmisvõimekusele ja transpordile. Eesti põllumehi ning maapiirkonnas tegutsevaid ettevõtteid tuleb kriisihetkel toetada.“

Artikkel jätkub pärast reklaami

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele