Hüpandi talu perenaine Krista Tõnuri (31) oli seitsmeaastane, kui ta lüpsmise ajaks tõsteti valge Estrella-nimelise lehma selga istuma. Estrellast sai tüdruku lemmik, kes nautis karjamaal tähelepanu ja õunu, mida väike perenaine talle viis. Tüdrukus tärkas armastus lehmade vastu ning põhikooli lõpuks oli küpsenud soov saada talupidajaks.

- Krista Tõnuri käib oma lehmade juures iga päev kaks korda.
- Foto: Erakogu
Napilt kümme aastat hiljem võttis noor naine isalt talu üle. Kümne aasta sisse jäi Olustvere maamajanduskooli ja Eesti Maaülikooli lõpetamine. Esimene andis Tõnuri sõnul väga tugeva ja laiapõhjalise teadmiste ja praktika baasi, maaülikoolis õppis naine loomakasvatust.
„Võib öelda, et olen kasvanud koos lehmadega,“ naeris Tõnuri, kelle vanemad vahetasid linnaelu talupidamise vastu veidi enne tütre sündi. „Vahel külalised kardavad, et lehm tuleb kallale,“ muigas ta. „Ei, lehm tuleb lähemale, sest ta on väga uudishimuliku loomuga, ja mida rohkem temaga tegeleda, seda rahulikum ja sõbralikum ta on,“ sõnas naine, kes leiab iga päev aega oma loomadega suhtlemiseks. Õigemini lausa kaks korda päevas, sest piimakari nõuab lüpsmist.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.