Inimesed ei sure Ukraina nisu väljaveo takistamise tõttu nälga, küll aga on Venemaa mõju maailma teraviljaturule arvatust oluliselt suurem, kirjutab ettevõtja Karel Kuningas.

- Nisukoristus Venemaal Omski oblastis. Pilt on illustreeriv.
- Foto: Reuters/Scanpix
Teatavasti on Ukraina pidanud sõja algusest saati lisaks muudele raskustele tulema toime ka Venemaa blokaadiga viljatoodangu väljaveol ning sellest tuleneva Ukraina vilja ekspordimahu kahanemisega rahvusvahelistel turgudel. Hinnangud sellele probleemile on olnud rahvusvahelises meedias üsna äärmuslikud. Kohati on räägitud lausa võimalikust humanitaarkatastroofist turgudel, kuhu Ukraina on seni oma põllumajandussaadusi peamiselt just meritsi turustanud.
Sõltumatutele allikatele toetudes tuleb siiski tõdeda, et Ukraina teravilja ekspordiblokaad Venemaa poolt ülemaailmse näljahäda tekitajana on paljuski kõigest meedianähtus. Ukraina sissetulekuid silmas pidades on mure kahtlemata suur ja reaalne, aga nn Lääne probleem on paljuski tekitatud meedia suutmatusest teemat tasakaalustatult käsitleda.
Pikemalt saab lugeda
Äripäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.