Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika võrgustik korraldab teist aastat konkursi "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu". Kaks põnevat Eesti projekti pistavad rinda Euroopa omadega.
- Mee DNA projekti meeskond. Foto: Muhe Mesi
„Hea meel on tõdeda, et Eestit esindavad kaks vägagi erinevat projekti. Toila mobiilse noortekeskuse projekt annab võimaluse noortele suunatud tegevustesse kaasata ka neid, kes elavad keskustest eemal ja suurtesse noortekeskustesse ei satu. Teine projekt keskendub mee DNA-le. Nemad töötasid välja võimaluse kindlaks teha mee päritolu. Nii saame veenduda, et tarbime just Eesti mesilaste toodetud mett, samas saab ka meetootja oma toote kvaliteeti tõestada,” sõnas Maaelu Teadmuskeskuse maaeluvõrgustiku teenistuse peaspetsialist Meeri Maastik.
Seotud lood
16.-19. septembril toimus esmakordselt Eestis mesindusteaduse tippsündmus EurBee 10, mille peakorraldaja oli Eesti Maaülikool.
Sel kevadel ilmus uudis, et Eesti mesi sai siinsete teadlaste loodud maailmas unikaalse DNA-testi, mis aitab vähendada valdkonnas levivat petturlust, kaitseb tarbija ja tootja huve ning aitab realiseerida puhta Eesti mee ekspordipotentsiaali. Nüüd liigubki Jaapanisse esimene DNA-testitud meekoorem Viljandimaa meetootjalt Nordmel.
Eesti Kutseliste Mesinike Ühing (EKMÜ) on viimased aastad intensiivselt tegelenud Eesti meeturu korrastamisega. Nüüd on ka Läti ja Leedu mesinikud Eesti mesinike algatusega kaasa tulnud ja tänu sellele eemaldati ka neis maades Lidli kaubaketist müügilt võltsmesi.
Aastatepikkuse arendustöö tulemusena sai valmis Tartu teadlaste ja paarisaja Eesti mesiniku koostöös loodud mee DNA-test, mis aitab vähendada valdkonnas levivat petturlust ning kaitseb tarbija ja tootja huve. Eesti mee DNA-test on laiapõhjalisemaid kogu maailmas.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.