“Kasvupinnas” keskendub sel korral loomakasvatusele – arutame ettevõtjatega, kas ja kuidas on suu- ja sõrataud pannud loomapidajaid muretsema. Saate teises osas räägivad Eestit väisanud usbeki farmerid, millised ootused on neil meilt ostetud veistele ja kuidas Usbekis tõuloomakasvatus toimib.

- Usbeki farmerid olid Eestis EPKK kutsel.
- Foto: Juuli Nemvalts
Suurt kahju tekitav suu- ja sõrataud on Euroopas levimas. Kuidas Eesti farmerid selleks valmis on?
Kaiu LT OÜ juht
Johannes Haasma ütles, et nemad võtsid ohutusmeetmed kasutusele juba jaanuaris, kui tuli
Saksamaa uudis, mitte ei jäänud ootama, mis järgneb. „Korraldasime kohe ka koosoleku oma loomaarsti ja farmijuhatajaga, et kui taud peaks Eestile lähemale nihkuma, siis milliseid meetmeid me veel saame kasutusele võtta. Põhiteema on meil ikka logistika, kõik autod, mis meile väljaspoolt tulevad, kes veavad sööta, toovad loomi või veavad neid - see koht ongi meile suur probleem,“ tõdes Haasma. „Lisaks kõikvõimalikud hooldemehed, kes käivad meie territooriumil, peale Saksamaa uudist me rääkisime juba ka DeLavali ja Latteri hooldemeestega. Täna veel võivad nad meie territooriumile sõita, aga nad peavad kasutama kilesusse ja -ülikondasid, kui meie farmis tööd teevad.“
Ranged nõuded bioohutusele. Eelmisel reedel lisandus taudiga kimpus riikide hulka Slovakkia, kus nakkuse levik tuvastati Ungari piiriäärsetes maakondades. Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu esimees
Tanel-Taavi Bulitko on seda meelt, et bioohutusest kinnipidamine on ainuke võimalus vähendada haiguse farmi viimist. Ka tuleks vähemalt selle aasta lõpuni loobuda igasugusest loomade farmi toomisest, kuna riskid on selleks liiga suured.
Kuula Kasvupinnase saatest, kuidas taudi nakatumise võimalust vähendada ja millised on bioohutuse vajalikud meetmed. Mõtteid jagavad Kaiu LT OÜ juht Johannes Haasma, Soone farmi loomakasvatusspetsialist Elsa Tamm ning Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu esimees Tanel-Taavi Bulitko ja loomatervise spetsialist Vallo Seera.
Usbekid Eestis. 10.-13. märtsini väisasid Eestit Põllumajandus-Kaubanduskoja kutsel Usbeki farmerid. Saate teises osas räägivadki nad, millised ootused on neil meilt ostetud veistele ja kuidas Usbekis tõuloomakasvatus toimib.
Veiste taudid sunnivad võtma kasutusele karme piiranguid
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üle 2700 veise hukatakse
Taud tuvastati veiste farmides Ungari piiri lähedal. Slovakkia on astunud kiireid samme taudi tõkestamiseks ning PTA andmetel pole Slovakkiast taudile vastuvõtlikke põllumajandusloomi Eestisse toodud.
Maailma Loomatervise Organisatsioon (WOAH) taastas 12. märtsil 2025 enamikule Saksamaale staatuse "suu- ja sõrataudist vaba riik ".
Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Olev Kalda sõnul on suu- ja sõrataudi järjekordne tuvastamine äärmiselt ebameeldiv uudis. Nimelt tuvastati see taud 1418 piimalehmaga farmis Győri linna lähistel põhja Ungaris Slovakkia piiri lähedal.
Ungari võimud avastasid Slovakkia piiril Kisbajcsis asuvas veisefarmis suu- ja sõrataudi. Nakatunud kari likvideeritakse.
Kandideerimise tähtaeg: 11. mai 2025