Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 29. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

CM: Lehma ase mõjutab otseselt tema tervist ja piimatoodangut

Piimatootmine on justkui tippsport, kus kõik aspektid loevad. Üheks tähtsaks osaks on luua lehmadele loomulik elukeskkond vajaliku pehmusega asemekatete näol.

Lehm peaks ööpäevas  lamama ja mäletsema  kuni 12 tundi. „Kui lauta astudes 70% loomadest mäletseb ja magab asemetel, on farmis asemekatetega kõik korras. Kui aga enamik pidevalt seisab või kõnnib, on tõenäoliselt mingi probleem,“ annab DeLaval OÜ järelturu müügijuht Jüri Anepaio nõu. „Oluline on, et loomade lamamisasemed oleksid sama pehmed kui reaalses looduses,“ lisab ta.

Üldjuhul valivadki lehmad oma magamiskoha turvalisuse ja pehmuse järgi. Maha laskudes ja üles tõustes ei tohi tunda valu ning lamades peab olema nende keha hästi toestatud – mugav asend aitab neil vältida liigesehaiguseid.

Sageli valitakse asemematte hinna ja välimuse põhjal, kuid kõige õigem oleks kaasata otsustamisprotsessi ka lauda töötajad, kes oskavad oma loomade heaolu kõige paremini hinnata. „Ei ole mõtet täna hoida kokku 10 000 eurot ning järgmise viie aasta jooksul maksta 50 000 loomade liigeseprobleemide ravimiseks. Nagu selgus ühes Saksamaal läbiviidud uuringust, tõstab kõva mati vahetamine pehme vastu lehmade piimatoodangut kuni 1,5 kg päevas. See tähendab 320 liitrit lisapiima ehk kuni 120-eurost võitu lehma kohta aastas. Seega teenib investeering  asemekatetesse end tasa vähem kui aastaga.“

Sarnase tulemuseni jõudis ka Eesti piimatootja AS Revino Farming, kus eelmise aasta detsembris vahetati  580 lüpsilehma asemekatted pehmemate vastu ning juba kuu aja pärast tootis farm iga päev keskmiselt 400 kg piima tavapärasest rohkem.

„Tulemused olid ja on fantastilised,“ kommenteerib ettevõtte esindaja Riina Tamme tagajärgi. „Kuna meie laut on 11 aastat vana, olid sama vanad ka eelmiste asememattide jäänused, millele lisasime saepuru ja põhku. Aga meil polnud tegelikult aimugi, kui paha ja valus lehmadel seal oli. Saime sellest aru nüüd, kui nad uute mattide peale palju sagedamini puhkama heidavad, oluliselt rohkem mäletsevad ning kergema vaevaga end püsti ajavad. Betoon on ju libe ja ebamugav.“

Farm tegi suure kulutuse ning lootis selle investeeringu tasa teenida umbes aastaga. Kuna aga lehmade tootlikkus tõusis esialgsest prognoosist rohkem,  teenib investeering end tasa tõenäoliselt vähem kui kümne kuuga. „Tulemused on tõesti ootamatult head, kuigi silo ega midagi muud peale asememattide pole muutunud. Lehmad liiguvad rohkem ja seega söövad-mäletsevad rohkem ning nii tõuseb ka piimaand. Suurepärane!“ kiidab Tamme.

Anepaio lisab: „Muidugi on looduslikud asemekatted nagu põhk ja liiv suurepärased, kuid neid peab sageli vahetama või lisama. Tänase elutempo juures on kummist spetsiaalsete asememattide kasutamine puhas raha- ja ajavõit, sest nende puhastamine on lihtne ning need peavad vastu 10-15 aastat. Samuti on heaks indikaatoriks tõsiasi, et kummimattide kasutamisel on ase üldiselt puhtam ja see vähendab udarapõletikke.“

Asemekatted on müügil erineva pehmuse ja elastsusega

Soodsaima variandi elastsus (DLG testi põhjal) on 8-14 mm, paremal mudelil kuni 20 mm ja tipptasemel mattidel kuni 40 mm. See on juba sama mis madratsitel, kuid mati eeliseks on suurem vastupidavus ja paigaldamise kiirus ning lihtsus. Käigusolevas laudas on see väga oluline, sest vahetada saab kohtade, mitte ridade kaupa.              Matte on lihtne paigaldada, sest need käivad omavahel kokku pusleliitega ja kinnitatakse üldjuhul vaid esiservast.  Kummist asemekatteid on hea kasutada ka näiteks poegimisalal, sest looma sõrg püsib seal hästi paigal ning ta saab end kerge vaevaga püsti ajada.

Marko Varblane Rannu Mõis OÜ-st möönab samuti, et kummimatt on asemekattena mugav lahendus. „Meie kasutame umbes 3 cm kõrgust mummulist matti poegimiseelsete ja poeginud lehmade farmis, sest see on paraja paksusega. Loomal on sellel hea puhata ning kui ta end püsti hakkab ajama, vajub sõraots matti ja hoiab looma libisemast. Nii on neil kergem tõsta. Kuigi alusmatt on kunstlikust materjalist, on sellega endal oluliselt vähem tööd, sest seda mugav ja lihtne puhastada. Oleme väga rahul.“

 

Uue tootena on turul Wingflex-asemekatted

Uus unikaalne, niiöelda tiivakestega 60 mm paksune kummikate on pehmuselt võrreldav parimate madratsitega. Asemekatte all on kummiliistud, mis teevad aseme looma jaoks eriti mugavaks, ning peal sooned, mis juhivad vedeliku tahapoole,  sõnnikukäiku. „Wingflex-asemekatet võrreldakse tõesti madratsiga, ainult  et esimene peab oluliselt kauem vastu,“ tutvustab Anepaio. Tootel on 10-aastane osaline garantii. „Kui matt peaks 10 aasta jooksult kuskilt murduma või pragunema, saab vahetada välja vaid selle mati ülejäänud asemeid puutumata.“

Huvi uue toote vastu on väga suur, sest madratsiga sama pehmusega kumm püsib hästi vormis ja on tõesti mugav nii loomale puhkamisel kui ka talitajale puhastamisel.

DeLavali pakutavad asemekatted on testitud Saksamaa standardite põhjal ja saanud DLG sertifikaadi. Kummist mattidele tehakse pidevalt kvaliteediteste: näiteks kasutatakse neid 2-3 aastat reaalselt laudas ning seejärel mõõdetakse, kaalutakse ja analüüsitakse. Sõltumatus laboris on tehtud ulatuslikud hõõrde-, tugevus- ja kestvustestid, et tootja ja ostjad saaksid olla kindlad asememattide ohutuses ja vastupidavuses.

Vaata lisa: www.delaval.ee

 

 

 

 

Loomaase peaks olema sama pehme ja mugav nagu karjamaa.
Autor: DeLaval OÜ
Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751