2008. aasta lõpuks kasvas Zimbabwe töötus
94%ni, vahendas Lenta uudisteagentuuri AFP.
CIA Factbooki andmetel elab Zimbabwes 11,35 miljonit inimest. Aastavahetuse paiku töötas neist pisut üle 600 tuhande. 2003. aastal töötas 30% elanikkonnast.
Viimase viie aasta jooksul on Zimbabwest lahkunud umbes kolm miljonit inimest, kes nüüd kodumaale jäänud sugulasi ja sõpru nii raha kui ka söögiga toetada püüavad. ÜRO andmetel saadetakse elanikele abi valdavalt Lõuna-Aafrikast, Botsvanast, Zambiast, Namiibiast ja Mosambiigist. Enamasti saadeti toiduaineid ja esmatarbekaupu. Raha oli kolmandal kohal.
Zimbabwe majanduse kehva seisu peapõhjuseks on võimude läbimõtlematu poliitika. 2000. aastal alustati näiteks maareformiga, mille käigus võeti valgetelt maa ja farmid ära. Äravõetud maa läks põliselanike, eeskätt 1970. aasta kodusõja veteranide kasutusse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Enne maareformi andis põllumajandus 40% Zimbabwe SKPst ja tõi riiki 50% välisvaluutast. Praeguseks on 80% põliselanike kätte läinud maast unarusse jäetud.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.