Täna algas ja 15. novembrini kestab Eestis põllumajandusloendus, mille käigus kogutakse põllumajandusliku tootmise kohta andmeid ligi 30 000 majapidamiselt, teatas statistikaamet.
Esmakordselt saab põllumajandusloendusel osaleda ka interneti teel.
Põllumajandusloendusel uuritakse majapidamisi, kus on vähemalt üks hektar kasutatavat põllumajandusmaad või kus toodetakse põllumajandussaadusi põhiliselt müügiks.
„Selliseid majapidamisi on Eestis ligi 30 000,“ rääkis statistikaameti põllumajandusloenduse projektijuht Eve Valdvee ning lisas, et majapidamised, keda statistikaamet ootab loendusel andmeid esitama, peaksid kõik olema saanud ka sellekohase teate koos juhistega, millal ja kuidas andmeid esitada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Esmakordselt saavad majapidamised loenduses osaleda interneti teel, esitades andmed e-loendusel statistikaameti elektroonilises andmete edastamise keskkonnas eSTAT.
Valdvee selgitas, et PRIAsse esitatud maakasutuse ja loomade andmed on põllumajandusloenduse küsimustikes võimaluse piires juba eeltäidetuna olemas, ent vajadusel on majapidamistel võimalik neid täpsustada.
„Loendusel küsitakse juurde vaid neid andmeid, mida PRIAs ega üheski teises registris ei ole,“ selgitas Valdvee. „Toetuste ja mahepõllumajanduse andmed kogub statistikaamet põllumajandusloenduse tarbeks otse vastavatest registritest ning neid valdajatelt üle ei küsita," lisas ta.
Põllumajandusloendus läheb maksma enam kui 10 miljonit krooni, millest ligi poole katab Euroopa Komisjon.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.