17. september 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas Gild ja Lillepea tegid 130 miljonist 10 000 krooni?

Kui Alo Lillepea ja tema kompanjonid Q Varas ning investeerimispanga Gild riskifond ehk hulk fondi prominentseid investoreid said Eesti ühe suurima piimatootja Väätsa Agro suuromanikuks, oli ettevõtte aktsiate väärtus umbes 120-130 miljonit krooni. Mõni aasta hiljem toimunud enampakkumisel ostis pandipidaja Väätsa Agro 10 000 krooniga.

2004

Väätsa Agro toodab ligi 15 000 tonni piima ning annab Järvamaa pisikeses vallas tööd enam kui 200 inimesele. Ettevõttel on üle 300 aktsionäri, kellest suurimad omanikud on enam kui 40-protsendise osalusega perekond Liebergid, 2-10% suuruseid osalusi omab veel viis inimest, ülejäänute osalus jääb alla protsendi.

Väätsa Agro laenukohustus on alla 30 miljoni krooni, peamine laenupartner on Eesti Ühispank (tänane SEB – toim).

2005

Väätsa Agro jätkab edukalt piima tootmist, produktiivsus suureneb ning toodetud piima kogus kasvab mõni protsent. Ettevõttes hakkavad käima erinevad kosilased.

Senine juhatuse esimees Tiit Tanner paneb juhiameti maha ning müüb oma ligi 9-protsendilise osaluse Joakim Heleniuse Trigon Capitalile, osalust hoiab Helenius eraldi firma OÜ Davingale all.

Heleniuse kõrval ostab Väätsa Agro aktsiaid veelgi agressiivsemalt kokku Kalev Lillepea, kelle varjus tegutseb tema poeg Alo Lillepea. Kalev Lillepea haarab kiiresti 22-protsendise tüki piimatööstusest, ostes firmast välja hulgim pisiomanikke ja lõpuks ka äsja sisenenud Heleniuse, kes on sunnitud tunnistama, et enamusosalus jääb talle kättesaamatuks.

Kalev Lillepea rahastab oma ostusid osaühingust Urbanforsist laenatud rahaga ja tema osalus tõstetakse hiljem Urbanforsi kontole. Urbanfors on Q Varale ja Gildi riskikapitalifondile Arbitrage kuuluv firma, kes on võtnud nõuks Väätsa Agro täielikult üles osta. Q Vara ja Gild laenavad kahepeale Urbanforsile 44 miljonit krooni, et viimane ostaks kokku Väätsa Agro aktsiaid.

Olgu öeldud, Q Vara omanikud said Gildi fondist ka erinevate kinnisvaraprojektide tarbeks üle 150 miljoni krooni laenu, mida ei suudetud teenindada.

2006

Väätsa Agro suudab toota 11 protsenti rohkem piima kui aasta tagasi. Perekond Liebergid, ettevõtte juht Tiit Tuuleveski, Toomas Hirbaum ja Arne Malmre müüvad ettevõtte enamusosaluse, ostjaks on osaühing Windmühle, mille taga on näiliselt Alo Lillepea hea sõber ja tol ajal laitmatu renomeega kinnisvaraärimees Harles Liiv, tegelikkuses aga eelmainitud Urbanfors. Liiv on tänaseks saanud kahtlustuse investeerimiskelmuses, seda küll mitte Väätsa Agro, vaid hoopis Bulgaaria ja Aserbaidžaani investeeringutega seoses. Ka Alo Lillepeale pole kriminaaluurimine võõras, teda kahtlustatakse kinnisvaraäriga seotud kuritarvitamises ja omastamises. 

Windmühle poolt ostetud 65% osalus läheb maksma 86 miljonit krooni, tehingut rahastavad Swedbank ja Hanseatic Capital.

2007

Windmühle poolt Väätsa Agro osakute ostuks võetud laenud kantakse üle Väätsa Agrosse, lisaks refinantseerib SEB Väätsa Agro senised laenud SEBst. Väätsa Agro bilanssi tekib kokku 149 miljoni krooni suurune laenukoormus ja nõue Urbanforsi vastu ulatub koos intressidega 96 miljonit krooni.

2008

2008. aasta aprilli seisuga on Alo Lillepea enda osaluse Urbanforsi nime alla tõstnud. Lillepea omab nüüd eraisikuna firmas 1,3-protsendilist osalust ja Urbanforsi osalus ulatub 96,6 protsendini.

Urbanforsi võlg Väätsa Agro ees on kasvanud 110 miljoni kroonini, millest kümnendiku moodustavad tasumata intressid. Kogu laen pidanuks olema aruande järgi Väätsa Agrole tagastatud aasta lõpuks, reaalsuses aga laenab Urbanfors Väätsa Agrolt juurde veel 6 miljonit, tagasi maksab aasta jooksul vaid 3,8 miljonit krooni.

2009. aastast tänaseni

Kuigi lehmad ammuvad Väätsa Agro lautades edasi ning piima toodeti mullu stabiilsed 13 000 tonni, ei suuda Eesti suurimate piimatootjate esikolmikusse kuuluv ettevõte oma laene teenindada ning seisab pankroti lävel. Viimse õlekõrrena püüti Väätsa Agrot saneerida, kuid suurim võlausaldaja Swedbank on kava vaidlustanud ega ole pakutuga rahul.

Ettevõtte omanik on endine pandipidaja ja laenuandja Hanseatic Capital. Väätsa Agro järelejäänud väärtust näitab ilmekalt asjaolu, et Hanseatic Capital ostis iseenda korraldatud enampakkumisel 97-protsendise osaluse piimatootjas 10 000 krooniga.

Tants Väätsa Agro ümber on lõppenud sellega, et ligi 100 miljonit krooni on ära kulutatud, kuid Väätsa Agro on jännis selle tagasimaksmisega. Ettevõtet ootab pankrotimenetlus või aastatepikkune võlaorjus. Investorid, kes omasid Väätsa Agro osalust Gildi riskifondi kaudu, on avalikkusele teadmata kahjudega projektist väljunud. Fondi osalus Urbanforsis koos hapude laenudega on liikunud tuntud firmade likvideerija Silver Eensaare kätte, kes suure tõenäosusega laseb firma pankrotti. Gild Urbanforsi müümist ei kommenteeri, nimetades tehingut konfidentsiaalseks.

Tundub, et ainsad võitjad tekkinud kaoses on need, kes oma osaluse Väätsa Agros õigel ajal maha müüsid.

 

 

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960