Eesti Põllumeeste Keskliit, mille liikmed toodavad 80% Eesti piimast, lükkab ümber piimatöösturite väljaöeldu, et piimahinna tõus jõuab täismahus põllumehe taskusse.
Liidu hinnangul ei ole piimatootjad pädevad andma hinnangut, kas kahekroonine hinnatõus on põhjendatud või mitte, sest tarbijahinda kujundavad töötlejad ja kaupmehed, lükates samas ümber levitatud arusaama, et kahekroonine piimaliitri hinnatõus jõuab põllumehe rahakotti.
Põllumeeste keskliidu asepresidendi Jaan Sõrra kinnitusel on nii töötlejail kui kaupmeestel tekkinud lisakulusid seoses käibemaksu, aktsiiside, kütuse ja muude hinnatõusudega. "Seetõttu olekski tarbija suhtes aus välja tuua ka muud kulud, mis on kasvanud, mitte aga saata piimajoojatele sõnum, et piimahinna tõus on põhjustatud ainult piimatootjatele makstava raha suurenemisest," vahendas ERR Sõrra avaldust.
Septembrikuu algusest saab piimatootja kilogrammi piima eest kuni 4,6 krooni, aasta alguses oli hind 4 krooni, keskmiseks hinnaks kujuneb tänavu 4,25 krooni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.