Elusloomade asemel eelistab Venemaa selgelt valmistoodangut, ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder pärast kohtumist Vene kolleegi Nikolai Fjodoroviga.
"Vastastikuse kaubavahetuse edendamisel Venemaaga on ühiseid huvisid," lisas ta.
"Arutasime minister Fjodoroviga võimalusi Eesti-Venemaa kaubavahetuse edendamiseks. Lahendus tuleb leida Euroopa Liidust elusloomade impordikeelule ja me otsime Venemaaga kokkuleppe võimalust" märkis Seeder. "Fjodorov andis oma ametnikele korralduse välja selgitada, millistel tingimustel saab Eesti kvoodi piires tariifivabalt sealiha Venemaale eksportida," lisas ta.
Eesti peamine huvi on piima ja piimatoodete ning liha ja lihatoodete eksport, kus Venemaa lähiaastail isevarustatust ei saavuta, lisaks kala ja kalatooted. Samuti on Eesti huvitatud teadus- ja arendusalasest koostööst. Tihe koostöö on saavutatud taimekaitse valdkonnas, Eesti Maaülikool ning Sankt Peterburi Riiklik Agraarülikool on algatanud rahvusvahelise klastri "Agrotehnopol" loomise.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kahe riigi ministrite hinnangul on hästi käivitunud Eesti-Vene põllumajandusalane konsultatiivrühm, mille järgmine istung toimub 24.–26. oktoobrini Eestis. Konsultatiivrühma raames näevad ministrid võimalusi üleskerkivate küsimuste, sh tollitariifide kiiremaks lahendamiseks ning impordi ja ekspordi alase vastastikuse informeerituse tõstmiseks.
Helir-Valdor Seeder on Venemaa eelmise põllumajandusministriga kohtunud kolmel korral, tänavu mais ametisse asunud Nikolai Fjodoroviga kohtuti täna esmakordselt. Eelmisel aastal sõlmiti Eesti ja Venemaa vahel ka põllumajanduse koostöölepe.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.