USA Utah' ülikooli teadlased on avastanud, et biodiislit on võimalik toota ka juustutootmise jääkidest.
Kütust plaanitakse hakata tootma vadakust, mis jääb juustutootmisest üle piima kalgendamisel. Iga kilogrammi juustu valmistamisel saadakse 8 kuni 10 liitrit vadakut, vahendab auto24.ee väljaannet auto.de.
Vadak on vesine, rohekaskollase värvusega vedelik, mille põhikoostisosaks on piimasuhkur laktoos. Sellele lisanduvad mineraalsoolad, jääkidena leidub ka piimarasva ja vees lahustuvaid valke. Kütust plaanitaksegi toota just vadakus olevast laktoosist.
Ülikooli teadurid on proovipartii uut biodiislit juba tootnud, väidetavalt on selle kasutamisel väljalaskegaasidel juures värske leiva lõhn.
Vadakust biokütuse tootmisel on suur potentsiaal, keskmine juustutehas tekitab aastas neli miljonit liitrit vedelaid jääke, millest saaks toota 250 000 liitrit biodiislit.
Kütusetootjad pole siiski ainsad, kes vadakut himustavad, sellele leivad toormainena kasutust keemia-, farmaatsia-, kosmeetika- ning toiduainetööstus. Vadakupulbrit kasutatakse ka küpsiste, kommide, šokolaadi, jäätise ja kookide valmistamisel.
Vadakust biodiisli tööstuslik tootmine peaks algama nelja aasta pärast.
Seotud lood
Eesti piimatööstused tootsid 2014. aastal kokku 339,2 mln euro väärtuses toodangut ja eksportisid 102,2 miljoni euro väärtuses.
Taimede toitumises loeb iga detail – alates mullastiku tasakaalust kuni väetamisõige koguse ja parima ajastuseni. Polar® Fast N 15.5 on eriline lämmastikväetis, mis tagab kiire ja efektiivse toitainete omastamise ning aitab tõsta teravilja saagikust ja saagikvaliteeti, parandades terade proteiinisisaldust.