Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 5. august 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Premia Foods nõuab Rootsi riigilt 3 mln eurot

ASi Premia Foods 100%-line tütarettevõte Õverumans Fisk AB esitas Rootsi põllumajandusameti vastu kahjunõude kolme miljoni euro suuruses summas.

31. juulil esitas Õverumans Fisk kahju ja saamata jäänud tulu hüvitamise nõude Rootsi põllumajandusameti vastu seoses mullu mais Överumans Fiski suhtes alustatud haldusmenetlusega, mille tulemusena hävitati 17 tonni kalamaime.

Kahju ja saamata jäänud tulu nõutakse kogusummas kuni 25,5 miljonit Rootsi krooni (ligikaudu kolme miljonit eurot), teatas Premia Foods börsile.

Vastavalt Premia Foodsi vahearuannetes ja mulluses majandusaasta aruandes avalikustatud infole alustas Rootsi põllumajandusamet eelmise aasta mais Õverumans Fiski poolt Rootsis Hölleforsenis ja Blåtjärnis opereeritavate kalamaimude farmide suhtes haldusmenetlust.

Amet tuvastas farmides normaalsest suurema kalamaimude suremuse ning hakkas uurima selle põhjuseid. Põllumajandusamet tegi arvukalt teste ja analüüse, kuid pole tänase päevani lõpliku järelduseni jõudnud.

Menetluse käigus tuvastas amet tundmatu patogeeni nimega "Agent x", mis on väidetavalt kalamaimude suurenenud suremuse põhjustajaks. Tänaseni pole "Agendi x" olemust ja päritolu suudetud tuvastada, kuid Rootsi põllumajandusamet on teinud kindlaks "Agendi x" olemasolu ka teistes Rootsis asuvates kalafarmides. Seetõttu pole välistatud, et "Agent x" on Rootsi vesistus eksisteerinud juba ette menetluse alustamist, teatas Premia Foods.

10. aprillil 2012 kehtestas Rootsi põllumajandusamet Överumans Fiski poolt Hölleforsenis ja Blåtjärnis opereeritavate kalamaimude farmide suhtes piirangud. Muuhulgas keelati maimude farmidest väljaviimine ilma pädeva asutuse loata. 19. aprillil laiendati piirangute kohaldamise ala.

21. mail kohustas põllumajandusamet Överumans Fiski hävitama kõik neis farmides kasvatatavad USA päritolu triploid-liiki kalad.

30. juulil otsustas põllumajandusamet, et Överumans Fisk peab hävitama kõik Hölleforsenis ja Blåtjärnis opereeritavais farmides kasvatatavad 2012. aasta esimesest ja teisest partiist pärinevad vikerforellimaimud.

Tänavu 26. märtsil võttis amet vastu otsuse kehtestada Indalsälveni jõel piiranguvöönd, mis hõlmas muuhulgas Överumans Fiski poolt opereeritavaid kalafarme. Nimetatud otsuse kohaselt oli Överumans Fiskil keelatud ilma põllumajandusameti juhiste kohaselt testimata kalasid piiranguvööndist välja viia.

Ameti poolt 4. ja 5. juulil vastuvõetud otsustega tühistati kõik eelkirjeldatud piirangud ning Överumans Fiskil on võimalik jätkata oma majandustegevust ilma piiranguteta.

Premia Foodsi teatel on Överumans Fisk teinud alates ülalkirjeldatud haldusmenetluse alustamisest Rootsi ametiasutustega koostööd ning täitnud nõuetekohaselt kõik otsused, sealhulgas otsused kalamaimude hävitamise kohta.

Tagamaks oma õiguste kaitse haldusmenetluses vaidlustas Överumans Fisk otsused kalade hävitamise ning piirangute kehtestamise kohta Jönköpingi halduskohtus. Samaaegselt taotles Premia Foodsi tütarettevõte kohtumenetluse peatamist kuni Rootsi ametiasutuste poolt tehtud testide ja analüüside lõplike tulemuste selgumiseni.

Kogu ülalkirjeldatud haldusmenetluse vältel on Överumans Fisk pidanud Rootsi ametiasutustega kompromissiläbirääkimisi eesmärgiga vältida kohtumenetlust. Läbirääkimiste tulemusena esitas Överumans Fisk tänavu 31. juulil kahju ja saamata jäänud tulu hüvitamise nõude Rootsi põllumajandusameti vastu.

Nõude aluseks on asjaolu, et Överumans Fiski poolt opereeritavate kalafarmide suhtes kohaldatud meetmed olid võrreldes samas regioonis asuvate teiste kalafarmidega piiravamad ja seega ebaproportsionaalsed. Kuivõrd tegemist on unikaalse ja erakorralise juhtumiga, on kahju ja saamata jäänud tulu hüvitamise nõude tulemust ning aega, millal JBV nõude osas otsuse vastu võtab, keeruline ennustada, teatas Premia Foods börsile.

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960