Pähkla talunik Aivar Lember hakkab mesilaste kaitsmiseks pestitsiidide eest kasvatama tatart ja keerispead, kirjutab Saarte Hääl.
Pähkla küla viljakasvataja Aivar Lember hakkab esimesena Saaremaal kasvatama tatart selleks, et hoida mesilasi eemal kahjulike taimekaitsevahenditega pritsitud rapsipõldudest.
Sel kevadel tatra külvamisega järgib Aivar Lember möödunud aastal Maalehes kajastamist leidnud algatust. Nimelt külvas Tartumaa põllumees Madis Ajaots tarude lähedale heade meetaimedena tuntud keerispead ja tatart.
“Püüan teha põllu nii, et mesi oleks mummudel nii-öelda kodu juures, ja siis ei ole mesilastel vaja eemal asuvatele rapsipõldudele lennata,” selgitas Ajaots Maalehes. "Kuna keerispea ja tatar ei nõua nii palju taimekaitset kui raps, on nad mesilaste jaoks ohutud".
Aivar Lember võttis nõuks meetaime maha panna pärast seda, kui tema vend, kes elab üle põllu 500 meetri kaugusel, hakkas mesilasi pidama. Praegu on vennal küll vaid neli mesitaru, kuid mesila laieneb. “Öeldakse, et taru kohta peaks olema hektar tatart, esialgu prooviks 2–3 hektariga,” arvas Lember. Küsimusele, mida ta tatrasaagiga peale hakkab, vastas Lember: “Kõigepealt prooviks ühe aasta kasvatada, kui läheb õnneks, siis aitab endal süüa ja annad sõbrale ka.” Ta lisas, et tahab proovida ka keerispead, mille põld on taime taevasiniste õite tõttu üsna tavatu väljanägemisega.
Loe täispikka artikklit
SIIT.
Seotud lood
Mullu tehtud uurimisprojekti tulemused näitavad, et Eesti meest leiti taimekaitsevahendite jääke. Kuivõrd ohtlik või ohutu on Eesti mesi tervisele selgitab Eesti Maaülikooli teadur Reet Karise.
Eesti mee puhtust uurinud teadlased leidsid, et ka Eesti mesi sisaldab märgatavates kogustes taimekaitsevahendite jääke.
Biokütuste tootmiseks kasvatavad Euroopa põllumehed üha rohkem rapsi. Paraku jääb aina vähemaks mesilasi, kes kannaksid õietolmu ühelt taimelt teisele.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele